POZIV ZA DOSTAVU KOMENTARA

za Planove upravljanja okolišem (EMP) i sažetke Studije utjecaja na okoliš za izgradnju kanalizacijskih sustava

Poštovani,

Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD) je odobrila zajam Republici Hrvatskoj za financiranje unapređenja sustava transporta i pročišćavanja komunalnih otpadnih voda iz naselja duž jadranske obale i otoka, odnosno financijsku potporu realizaciji programa nazvanog Projekt zaštite od onečišćenja voda na priobalnom području (Coastal Cities Water Pollution Control).

Osnovni ciljevi Projekta usmjereni su na zaštitu i očuvanje kakvoće mora; stvaranje uvjeta za siguran ekonomski razvoj, u skladu sa zahtjevima zaštite okoliša; očuvanje i poboljšanje postignutog stupnja zaštite okoliša; unaprijeđenje pružanja učinkovitih i održivih usluga odvodnje; poboljšanje kakvoće priobalnih voda i mora u hrvatskom Jadranu, te ispunjavanje standarda Europske unije koji se odnose na kakvoću okoliša u lokalnim zajednicama.

Projekt je regionalnog značaja i ostvaruje se na obalnom području s velikim turističkim mogućnostima koje su bitne za razvitak gospodarstva Republike Hrvatske. Provodi se na načelu aktivnog sudjelovanja lokalnih jedinica samouprave u suradnji s Hrvatskim vodama, koje su preuzele obvezu provedbe projekta.

U okviru ovog Projekta planirana je izgradnja kanalizacijskih sustava:

• NP Mljet
  • Općina Malinska
  • Grad Mali lošinj
  • Općina Medulin- Ližnjan
  • Općina Omišalj
  • Grad Opatija
  • Grad Pula- Centar
  • Grad Rab
  • Općina Bol
  • Grad Hvar
  • Grad Metković
  • Općina Sukošan- Bibinje
  • Grad Krk
  • Zaton- Orašac
  • Općina Dugi Rat
  • Grad Zadar
  • Betina- Murter

Sukladno Okvirnoj politici zaštite okoliša i smjernicama Svjetske banke, Hrvatske vode su izradile Plan upravljanja okolišem (EMP) i sažetak Studije utjecaja na okoliš sa svrhom promicanja dijaloga i rasprave između svih dionika, pružanja relevantnih materijala o samome projektu koji može utjecati na živote dionika, okoliš i dobrobit zajednice, a s ciljem transparentne suradnje sa zainteresiranim stranama i javnosti.

Na ovaj način zainteresirane skupine će putem objavljenih dokumenata biti obaviještene o projektu, predloženim mjerama zaštite okoliša, nadzoru i  programu praćenja stanja okoliša, kao i odgovornosti svih sudionika u projektu.

Predloženi Plan upravljanja okolišem i sažetak Studije utjecaja na okoliš javno su dostupni na web stranicama Hrvatskih voda Jadranski projekt  www.hvjp.hr/Default.aspx

Primjedbe, mišljenja i prijedloge o EMP i sažetku Studije utjecaja na okoliš možete dostaviti najkasnije do 24. veljače 2011. na slijedeću adresu:

marija.vizner@voda.hr

HRVATSKE VODE

Jadranski projekt

Ul. grada Vukovara 220

10 000 ZAGREB

Poziv za dostavu komentara za Planove upravljanja okolišem (EMP)