Predškolski odgoj obuhvaća programe odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane socijalne skrbi koji se ostvaruju u dječjim vrtićima sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju i Državnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja i obrazovanja. Dječji vrtići su javne ustanove koje djelatnost predškolskog odgoja obavljaju kao javnu službu, a prema odredbama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u sklopu javnih ovlasti vrtići obavljaju upise i ispise djece u dječji vrtić s obvezom vođenja odgovarajuće dokumentacije, izdaju potvrde i mišljenja te su obvezni podatke o dječjem vrtiću upisivati u zajednički elektronički upisnik. Predškolski odgoj organizira se i provodi za djecu od godine dana do polaska u osnovnu školu, a ostvaruje se u skladu s razvojnim osobinama, socijalnim, kulturnim, vjerskim i drugim potrebama djeteta. U godini dana prije polaska u osnovnu školu program predškole obvezan je za svu djecu. Program predškole za djecu koja pohađaju vrtić integriran je u redoviti program predškolskog odgoja dječjeg vrtića. Za djecu koja nisu polaznici redovitog programa dječjeg vrtića program predškole, u trajanju od 250 sati, organizira se i provodi pri dječjem vrtiću, odnosno osnovnoj školi.

Odgoj i obrazovanje djece rane i predškolske dobi ostvaruje se na temelju nacionalnog kurikuluma za predškolski odgoj i obrazovanje, kojega donosi ministar nadležan za obrazovanje i kurikuluma dječjeg vrtića. U ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja ostvaruju se redoviti 10-satni i 5-satni programi njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi, program predškole, programi za djecu predškolske dobi s posebnim potrebama, program ranog učenja engleskog jezika, katoličkog vjeronauka, športski program kao i drugi programi umjetničkog i kulturnog sadržaja.

Predškolski odgoj i obrazovanje provode se u tri ustanove kojima je osnivač Grad Zadar: Dječji vrtić Sunce, Dječji vrtić Radost i Dječji vrtić Latica

DV Sunce osnovan je 2006. godine, a u sastavu su sljedeći područni objekti: Ciciban, Jazine, Duga, Maslačak, Vladimir Nazor, Ričine, Tratinčica, Smiljevac, Kožino, Iskra, Mjesec. Vrtić ima središnju kuhinju u sklopu PO Ciciban. Vrtić također organizira realizaciju programa u Općoj bolnici Zadar za djecu koja su na liječenju. U pedagoškoj 2024./2025. godini vrtić pohađa 685 djece u 34 odgojne skupine, od toga je 190 djece jaslične dobi te 495 djece vrtićke dobi. U vrtiću je zaposleno 132 radnika, od toga 83 odgojitelja.

DV Radost osnovan je 1972. godine, iako su prvi zabilježeni počeci rada vrtića od 1946. godine te ima 11 područnih objekata (Bokanjac, Bili brig, Grigor Vitez, Jadran, Galeb, Pčelica, Vruljica, Voštarnica, Višnjik, Višnjik II i Višnjik III). Vrtić ima središnju kuhinju koja se nalazi u sklopu područnog objekta Vruljica. U pedagoškoj 2024./2025. godini vrtić pohađa 931 dijete u 48 odgojnih skupina, od toga je 205 djece jaslične dobi te 726 djece vrtićke dobi. U vrtiću je zaposleno 182 radnika, od toga 107 odgojitelja.

DV Latica ističe važnost integracije (od 1991. temeljni programi ove ustanove bili su programi integracije), a danas nastavlja s promicanjem inkluzije na svim razinama. Od samog osnivanja ustanove, Statutom su omogućeni programi integracije (danas inkluzije) za djecu s teškoćama u razvoju. Tri redovne (inkluzivne) odgojno-obrazovne skupine započinju s radom uz 10 posebnih (tranzitivne) skupina. Sve posebne skupine u Dječjem vrtiću Latica imaju prijelazno obilježje, tzv. tranzitivne skupine (prijelaz iz posebnih u redovne skupine). Nakon provedenog postupka e-Upisa (zajednički upisi za sva 3 gradska vrtića), uvažavajući zahtjeve roditelja koji su iskazali potrebu za redovnim ili posebnim programom, kadrovskom strukturom zaposlenih i mogućnošću uključivanja djece u redovni vrtić u mjestu prebivališta, planirani su različiti programi za ukupno 158 djece, 96 djece u skupinama i 62 u inkluzivnom edukacijsko-rehabilitacijskom programu podrške. Vrtić je otvoren od 6.00 sati do 20.00 sati. Ostvarivanje cjelodnevnog 10 satnog redovnog programa u 3 redovne skupine (52 djece) započinje u 6.30 sati do 16.30; u posebnim skupinama (10) program (ukupno 44 djece) započinje u 7.30 sati i planira se rad u dvije smjene, 5 posebnih skupina ujutro i 5 posebne poslijepodne koje završavanju s radom u 19.00 sati. Djeca uključena u inkluzivni edukacijsko-rehabilitacijski program podrške (62 djece) polaznici su jutarnje i poslijepodnevne smjene. U vrtiću je zaposleno 45 radnika, od toga 7 odgojitelja i 19 stručnih suradnika (edukacijski rehabilitatori, logopedi, fizioterapeuti, medicinske sestre i psiholog).