U povodu IV. Konferencije ministara kulture Jugoistočne Europe o kulturnoj baštini, danas je u Gradskoj loži gradonačelnik Živko Kolega otvorio izložbu „Hrvatski Apoksiomen“ u organizaciji Grada Zadra i Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Tako je nakon nedavnog otvaranja Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju i konzervatorsko-restauratorske radionice u kompleksu bivšeg samostana sv. Nikole, otvorena i izložba o nalazu i restauraciji našeg najvažnijeg podvodnog nalaza – brončanog kipa grčkog atlete Apoksiomena, starog gotovo 2000 godina.
Kao što je poznato, Hrvatsko vijeće za kulturna dobra nedavno je propisalo uvjete za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena i pripadajućih mu nalaza, za što su zainteresirani gradovi Mali Lošinj, Rijeka i Zadar.
Prilikom otvaranja izložbe gradonačelnik je izrazio uvjerenje kako će, zbog svih naših napora, priprema i radova na stjecanju što kvalitetnijih uvjeta, upravo Grad Zadar ponuditi najbolje uvjete za njegovo čuvanje i izlaganje, te da će ovaj veličanstveni brončani kip grčkog atlete naći svoje mjesto u Zadru.