Obilježavanje 21. obljetnice vojno - redarstvene operacije Maslenica ´93.

U Maloj vijećnici Doma županije danas je na konferenciji za medije predstavljen detaljan program obilježavanja akcije Maslenica. Od ove značajne operacije za Domovinski rat i sve što je uslijedilo nakon njega prošla je 21 godina. Obilježavanje započinje u nedjelju, 19. siječnja, a trajati će do ponedjeljka, 27. siječnja.

Brojne događaje, koji su podijeljeni u tri grupe predstavili su zadarski župan Stipe Zrilić, pročelnik UO za odgoj i školstvo Grada Zadra Joso Nekić, zamjenik gradonačelnika Grada Benkovca Svemir Vrsaljko te predstavnik Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Ivica Mikulić. Prva grupa događaja uključuje odavanje počasti, polaganje vijenaca i molitve za sve poginule branitelje, druga grupa sadržava brojna sportska događanja, dok treća grupa uključuje kulturne i ostale događaje.

Župan Zrilić ovom je prilikom istaknuo značaj akcije Maslenica te pozvao sve građane Zadarske županije na sudjelovanje u ovom prisjećanju. Svemir Vrsaljko, kao zapovjednik specijalne jedinice policije, govorio je o vremenu komunikacijske odsječenosti te o samom tijeku akcije. ˝Recept pobjede temeljio se na sinergiji. Snagom i zajedništvom uslijedile su veličanstvene pobjede.˝ - kazao je Vrsaljko. S njime se složio i pročelnik Nekić, koji je naglasak stavio upravo na zajedništvo oko organizacije ovog obilježavanja, koje označava rijetku činjenicu u današnjim vremenima dubokih društvenih podjela. ˝Svojim sudjelovanjem još više učvršćujemo zajedništvo, stoga vas sve pozivam na sudjelovanje.˝ - zaključio je Nekić.

PROGRAM OBILJEŽAVANJA 21. OBLJETNICE VRO MASLENICA ´93.

NEDJELJA, 19. siječnja
08.00 - Hodnja Koracima nade u istinu, Zeleni hrast - Kašić - Paljuv - Pridraga
10.00-15.00 - Malonogometni turnir Maslenica 93. i Odbojkaška utakmica KSO KNIN - OKI ZADAR, Sportska dvorana Bibinje
- Turnir u streljaštvu VK pištoljem, sportska dvorana Mocire, Zadar
11.00 - Sveta misa u župnoj crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, Murvica
12.00 - Otkrivanje spomen ploče poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama na groblju u Murvici
12.30 - Polaganje vijenaca na spomen obilježje u Islamu Latinskom
12.30 - Memorijalni maraton Maslenica (Jasenice) - Posedarje - Novigrad - Maslenički most
13.00 - Polaganje vijenaca na spomen obilježje u Slivnici Gornjoj
14.00 - Polaganje vijenaca na spomen ploču postrojbama HRM i dodjela odličja pripradnicima diviziona pomorskih i kopnenih diverzanata HRM, Posedarje riva

PONEDJELJAK, 20. siječnja
12.00 - Promocija izdanja Hrvatskog memorijalno - dokumentacijskog centra Domovinskog rata 2012.-2013. s posebnim osvrtom na knjigu Slavice Bilić Prsten mira i majčinske ljubavi (prilozi zapovijest Bedema ljubavi 1991.-1993.), kazalište lutaka Zadar

UTORAK, 21. siječnja
08.30 - Budnica gradskim ulicama
09.00 - Polaganje vijenaca uz Središnji križ na Gradskom groblju u Zadru
09.45 - Polaganje vijenaca na spomen obilježje 3. bojne 4. gardijske brigade Imotski sokolovi, Ulica Ante Starčevića, Zadar
10.15 - Mimohod postrojbi sudionica operacije s ratnim zastavama uz pratnju orkestra Oružanih snaga RH, Branimirova obala - most - Narodni trg - katedrala sv. Stošije - Forum - crkva sv. Šime
11.00 - Sveta misa za poginule hrvatske branitelje u crkvi sv. Šime, Zadar
12.00 - Kratko izlaganje ravnatelja Hrvatskog memorijalno - dokumentacijskog centra Ante Nazora: Zadarsko područje u planovima velikosrpskog projekta 1990-ih
- Izložba likovnih radova učenika gimnazije Vladimira Nazora,
- Prikaz ratnih vojnih karata general bojnika u mirovini Rajka Rakića nastalih u vrijeme VRO Maslenica ´93., Kneževa palača, Zadar

SRIJEDA, 22. siječnja
09.00 - Polaganje vijenaca na spomen obilježje u Kašiću
10.00 - Polaganje vijenaca na spomen obilježje u Islamu Latinskom
11.00 - II. memorijalni polumaraton Zeleni hrast - Kašić - Paljuv - Novigrad
12.30 - Sveta misa u župnoj crkvi Porođenja Blažene Djevice Marije, Novigrad
12.30 - Sveta misa u crkvi sv. Frane, Podprag, Jasenica
- Nastup KUD - ova (u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta sveta misa će se održati u crkvi sv. Jeronima u Jasenicama, a nastup KUD - ova ispred crkve)

SUBOTA, 25. siječnja
10.00 - Otkrivanje spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica´93. na sjevernoj strani Masleničkog mosta
11.00 - Sveta misa u crkvi sv. Jeronima, Jasenice

PONEDJELJAK, 27. siječnja
10.00 - Polaganje vijenaca za poginule pripadnike HRM uz Središnji križ na Gradskom groblju u Zadru
11.00 - Sveta misa u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, Škabrnja
12.00 - sjećanje na poginule branitelje, Ražovljeva glava, Škabrnja

Obilježavanje 21. obljetnice vojno - redarstvene operacije Maslenica ´93. Obilježavanje 21. obljetnice vojno - redarstvene operacije Maslenica ´93. Obilježavanje 21. obljetnice vojno - redarstvene operacije Maslenica ´93.