Završila prva Međunarodna ljetna škola kulturnog turizma
Što su polaznici sve naučili u prvoj Međunarodnoj ljetnoj školi kulturnog turizma?

U subotu, 29. kolovoza 2015. godine završila je prva Međunarodna ljetna škola kulturnog turizma koja je organizirana u okviru projekta „Obnova i turistička valorizacija kulturno povijesnog kompleksa Kneževe palače“. Koordinator projekta je Grad Zadar, a partneri su Narodni muzej Zadar, Turistička zajednica grada Zadra, Agencija za razvoj Zadarske županije – ZADRAnova, te Sveučilište u Zadru. Provedba ovog projekta, odobrenog za financiranje na natječaju za razvoj poslovne infrastrukture, iz Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007.—2013., započela je 02. listopada 2014. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 37.799.651,00 kuna.

Program Međunarodne ljetne škole kulturnog turizma odvijao se od 24. do 29. kolovoza 2015. godine na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, a završio je zajedničkim izletom polaznika i predavača ljetne škole. Studenti i profesori zadnjeg dana ljetne škole posjetili su Šibenik, gdje je posebna pozornost posvećena obilasku katedrale Sv. Jakova koja predstavlja jedinstveni spomenik sakralnog graditeljstva koji je 2000. godine uvršten na Unescov popis svjetske baštine. Nakon Šibenika, studenti su posjetili Memorijalni centar Fausta Vrančića na otoku Prviću, koji je 2015. godine nominiran za nagradu Europskog muzeja godine.

Jedna od zadaća Međunarodne ljetne škole kulturnog turizma bila je razviti sustav obrazovanja kojim će se, kratkoročno i dugoročno, unaprijediti znanja i vještine ljudskih kapaciteta za upravljanje kulturno turističkom destinacijom, posebice u području razvoja kulturnih turističkih proizvoda i njihove učinkovite promocije. Bila je to izvrsna prilika studentima zadarskog, zagrebačkog i osječkog Sveučilišta, te studentima Sveučilišta u Luganu da se upoznaju sa raznim aspektima kulture i njezine turističke valorizacije i to u gradu koji se razvija kao destinacija kulturnog turizma.

Vinko Bakija, predavač na Odjelu za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i licencirani turistički vodič sa dugogodišnjim iskustvom, studentima je prvog dana Međunarodne ljetne škole kulturnog turizma održao predavanje o mapiranju kulturnog turizma u Zadru i zadarskoj regiji, te su studenti uz njegovo stručno vođenje istoga dana razgledali dio zadarske kulturne baštine u povijesnoj jezgri grada. Drugog dana ljetne škole studenti su imali priliku slušati predavanje Elene Marchiori o reputaciji kulturnih odredišta u online medijima. Elena Marchiori je postdoktorand i predavač na Fakultetu komunikacijskih znanosti pri USI – Università della Svizzera Italiana (Lugano, Švicarska), izvršna je direktorica webatelier.net – eTourism Lab-a na USI te radi za Institut komunikacijskih tehnologija na istom sveučilištu. Članica je Međunarodne federacije za informacijsku tehnologiju, putovanja i turizam (IFITT), te glavna tajnica švicarske organizacije IFITT-a. Trećeg dana ljetne škole studenti su prisustvovali radionici Petre Kelemen sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koja im je približila proces konstrukcije baštine i njegovu povezanost s turizmom iz perspektive etnoloških i kulturno-antropoloških istraživanja.

U sklopu Ljetne škole studenti su, uz stručno vođenje, posjetili Narodni muzej u Zadru što je predstavljalo svojevrsni uvod u predavanje i radionicu Aleksandre Brezovec na temu muzejskog marketinga. Aleksandra Brezovec je izvanredni profesor na Sveučilištu Primorska, Fakultet za turističke studije u Portorožu, Slovenija. Njezin istraživački interes usmjeren je na tržišnu komunikaciju i kulturni turizam. Sudjelovala je na raznim domaćim i međunarodnim projektima primijenjenog istraživanja kulturnog i muzejskog turizma. Zadar, 03. rujna 2015.

Predzadnji dan škole predavanje su održali profesori Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nevenka Čavlek i Jurica Pavičić. Prof. dr. sc. Nevenka Čavlek uvrštena je među 18 vodećih ekonomista iz područja ekonomike turizma u svijetu. Ona je zajedno sa studentima pokušala odgovoriti na pitanje može li turističko poslovanje biti inovativno. Istoga dana, Jurica Pavičić studente je upoznao s temom održivih konkurentskih prednosti u institucijama kulture i umjetnosti.

Tijekom ljetne škole studenti su imali priliku upoznati Zadar kao destinaciju kulturnog turizma kroz različite obilaske kulturnih znamenitosti i događanja. Program ljetne škole, u potpunosti financiran iz sredstava projekta ”Obnova i turistička valorizacija kulturno povijesnog kompleksa Kneževe palače“, zasigurno je pridonio razmjeni i unaprjeđenju znanja i vještina u području kulturnog turizma te samim time i jačanju ljudskih kapaciteta u tom području.