Sjednica Vijeća za prevenciju kriminaliteta
Pokazatelji o stanju kriminaliteta na području grada su u padajućem trendu, opća sigurnost je zadovoljavajuća, sigurnost na visokoj razini.

Na 8. sjednici Gradskog vijeća održanoj 8. ožujka ove godine donesena je odluka o osnivanju Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Grada Zadra koje je jučer održalo svoju prvu radnu sjednicu. Uz predsjednika, gradonačelnika grada Zadra, i potpredsjednika, načelnika PU zadarske, u radu Vijeća sudjeluju predstavnici pravosudnih tijela, Županijskog državnog odvjetništva, Zavoda za javno zdravstvo, Centra za socijalnu skrb, Kolegija ravnatelja osnovnih i srednjih škola,  Sveučilišta, Turističke zajednice, Športske zajednice i više Upravnih odjela Grada Zadra.

Donesena je odluka o izradi Plana i programa rada Vijeća, a formirana su i tri radna tijela koja će djelovati unutar Vijeća – za sigurnost u prometu, za imovinski kriminalitet te za mlade i ovisnost.

Članovi Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Grada Zadra raspravljali su o rezultatima istraživanja sigurnosti gradova koje je proveo Hrvatski institut za urbanu sigurnost, a objavljenim u časopisu „Zaštita“.  Jednoglasni je stav svih nazočnih članova na sjednici Vijeća da je takvo izvješće neprihvatljivo, prije svega uzimajući u obzir službene podatke PU zadarske, koje je na sjednici iznio načelnik PU zadarske Anton Dražina. Prema tim podacima, svi pokazatelji o stanju kriminaliteta na području Grada Zadra su u padajućem trendu, opća sigurnost je zadovoljavajuća, a i stav je građana da je sigurnost na visokoj razini. To potkrjepljuju podaci da su na području Grada Zadra prošle godine evidentirana ukupno tri teška kaznena djela, a tijekom čitave 2017. godine na području Grada u prometu je poginula jedna osoba. Broj narušavanja javnog reda i mira prošle godine dvostruko je smanjen u odnosu na 2016. godinu.  Te podatke potvrdio je i predsjednik Županijskog suda u Zadru Boris Babić, kao predstavnik pravosudnih tijela u Vijeću.

Tijekom rasprave naglašen je izraziti turistički karakter Zadra. U prošloj godini Zadar je posjetilo  550 000  gostiju te je tijekom turističke sezone broj kaznenih djela povećan zbog povećanog broja ljudi u gradu, no niti tada nije bilo porasta teških kaznenih djela.  Tijekom organiziranih javnih manifestacija koja okupljaju veliki broj osoba poput „Wings for Life“, „Noći punog miseca“, „Millenium jumpa“  i open air koncerata nije zabilježen niti jedan incident. Također, zbog cruising turizma dnevne migracije su jako velike, no niti tu nije bilo prijavljenog kriminala. Uostalom, i prigodom dodjele nagrade „Europen Best Destination“ istaknut je upravo osjećaj sigurnosti gostiju koji borave u Zadru, a to je vrlo važan pokazatelj, jer turisti ne bi posjećivali nesigurnu destinaciju, zaključeno je.

Članovi Vijeća podsjetili su i na posljednju anketu koje je Vijeće za prevenciju kriminaliteta Grada Zadra provelo u suradnji s Centrom za društveno humanističke znanosti prema kojoj je tek 5 posto ispitanika smatralo da je grad Zadar nesiguran.

Svi pokazatelji poželjnosti života u gradu su u uzlaznom trendu; povećava se indeks doseljavanja, indeks stanogradnje i trgovanja nekretninama, raste ukupni broj stanovnika. Svi ovi podaci ukazuju na apsolutno zadovoljavajuću i  visoku razinu sigurnosti na području grada Zadra, zaključili su članovi Vijeća.

Na prvoj radnoj sjednici Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Grada Zadra najavljen je nastavak projekta „Živi život bez nasilja“ koji već niz godina provode PU zadarska, Upravni odjel za socijalnu skrb Grada Zadra i osnovne škole. Udruga Teatro, koja realizira program, učenicima 7. razreda osnovnih škola prikazivat će predstavu „Za nasilje nema opravdanja“, a prije same predstave djelatnici PU će održavati kratka predavanja o prevenciji nasilja, njegovom uočavanju i načinu prijavljivanja. Nakon provedenog projekta po svim školama predviđena je i anketa kojom će se evaluirati efekti ovog projekta.

Svaki od pojedinih članova lokalnih partnera prevencije kriminaliteta posjeduje značajnu količinu znanja i iskustva koje objedinjene mogu pružiti detaljnu i preciznu sliku povezanosti problema nasilja i kriminala s jedne strane i ostalih društvenih problema kao što su nezaposlenost, socijalna oskudica i isključenost s druge strane. Kroz zajedničko djelovanje unutar lokalne zajednice građani dobivaju bolji uvid u stvarno stanje stvari na terenu te počinju pozitivno i konstruktivno misliti o rješavanju svih problema, naglašeno je na jučerašnjoj sjednici, uz zaključak kako bez zajedničkog sudjelovanja dolazi do međusobnog nerazumijevanja, vječitog traženja dežurnog krivca i na koncu razmišljanja da je sve crno i da se stanje ne može uopće promijeniti na bolje te treba biti svjestan činjenice da su ljudi snažno vezani za svoje okruženje i da žele utjecati na sva zbivanja unutar svoje zajednice.