Ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta predstavio je danas u Velikoj vijećnici Grada Zadra projekt brze četverotračne ceste (D 502) koja će spajati čvor Zadar 2 na autocesti Zagreb-Split sa Zadrom, odnosno trajektnom lukom Gaženica.
Uz ministra Kalmetu o projektu ceste duge 17,6 km govorili su i njen projektant g. Erdody te državni tajnik za razvitak Zdravko Livaković.

Riječ je o projektu za koji je lobiranje počelo za prošlog saziva Vlade, a u kojem je izrazito angažiran bio upravo Božidar Kalmeta kao tadašnji gradonačelnik Zadra. Sada je projekt pred samom realizacijom, u tijeku je natječaj za izvodača radova, a sami će projekt stajati više stotina milijuna kuna, koji su već osigurani. Početak radova očekuje se do kraja ove godine. Svi smjerovi kvalitetno su pokriveni i razdvojeni, nema preklapanja smjerova i međusobnog ometanja prometa. Trasa zaobilazi veća naselja i pistu Zračne luke s južne strane te preko Bibinjskog polja ulazi u prostor Gaženice do mora prelaskom na dvije razine.

Ova brza cesta predstavlja jedan od ključnih razvojnih projekata ne samo za Zadar, vec za čitavu regiju, a integrira sve oblike prometa. Naime, u tom su obuhvatu, osim autoceste i državne ceste, i Zračna luka, Željeznička stanica, te teretna i buduća Trajektna luka Zadar, vrijedna oko 70 milijuna eura.

Kako je na kraju predstavljanja projekta zaključio ministar Kalmeta, ovo je projekt sviju nas, svih građana Zadra i svih žitelja Zadarske županije.