Projekt «Kravata oko Hrvatske» stigao je danas, morskim putem, i u Zadar.

Gradonačelnik Kolega tom je prilikom izrazio zadovoljstvo što je ova nit, koja simbolizira kravatu i povezuje sve hrvatske gradove i njegove stanovnike, te nas na jedan način i duhovno ujedinjuje, danas stigla i u naš grad zavidne kulturne i povijesne baštine u čijem je zaleđu, u trokutu Nin-Biograd-Knin, nikla i ustrojila se crkva i država u Hrvata.

Projekt «Kravata oko Hrvatske» stigao je danas, morskim putem, i u Zadar.
Nakon što su zadarski barkarijoli preuzeli crvenu nit s jedrilice privezane u blizini Lučkih vrata i predali je djevojkama u narodnim nošnjama koje su je potom u pratnji Gradske limene glazbe donijele na Narodni trg, nit je preuzeo gradonačelnik Živko Kolega i vezao je na toranj Gradske straže ispod Gradskog sata te na taj način uključio i grad Zadar u ovaj projekt.

Istaknuo je i kako je svaki od gradova i krajeva koje na ovaj simboličan način povezujemo kravatom, po nečemu specifičan te bi se bez već samo jednog od njih izgubila povijesna i kulturna nit zahvaljujući kojoj ćemo sutra moći biti važan čimbenik u Europskoj niti, koju je, pak, davno prije njenog kulturnog i gospodarskog ujedinjenja ujedinila hrvatska kravata.

Projekt «Kravata oko Hrvatske» pokrenula je neprofitna ustanova Academia Cravatica koja djeluje s ciljem istraživanja razvoja i promicanja kravate kao dijela hrvatske i svjetske kulturne baštine. Projekt obuhvaća 18 županija tijekom 100-tinjak dana, a završava u Dubrovniku, odakle je projekt i krenuo.

Ciljevi ovog projekta su isticanje prirodnih bogatstava Hrvatske, njen kulturni identitet te promocija Hrvatske kao domovine kravate.