Grad Zadar predvodnik u provedbi Europskog mehanizma “ITU” za razvoj gradova
Dukić: uz pomoć ovih sredstava značajno ćemo podignuti razinu kvalitetnih javnih sadržaja grada.

Gradonačelnik Dukić jučer je primo državnu tajnicu Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova Nikolinu Klaić i načelnicu sektora za programe urbanog razvoja Dariju Magaš povodom praćenja napretka provedbe Instrumenta teritorijalnih ulaganja kojeg Grad Zadar provodi zajedno sa još 6 najvećih Hrvatskih gradova, te iz kojeg se EU sredstvima financira niz strateških projekata na području grada poput Centra za mlade, zone Crno i poduzetničkog inkubatora, te projekta urbane mobilnosti i Inteligentnog prometnog sustava u iznosu većem od 30 milijuna eura.

Državna tajnica Nikolina Klaić istaknula je kako je u ovome trenutku Grad Zadar predvodnik među ITU gradovima Hrvatske po raspisanim natječajima i ugovorenosti projekata za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU fondova, te kako se zbog dobre apsoprcije Gradu Zadru otvaraju mogućnosti za povećanjem alokacije sredstava iz EU fondova putem ovog instrumenta.

U sklopu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam) za urbano područje Zadar ITU PT ustrojstvena jedinica Grada Zadra, u suradnji sa MRRFEU i SAFU, u posljednjih godinu dana je objavila 6 poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za projekte s urbanog područja.

U lipnju 2019. godine je objavljen poziv “Implementacija pametnih prometnih rješenja upotrebom novih tehnologija te IKT- Zadar Urban Mobility 4.0 (ZUM 4.0)”, u srpnju “Obnova kulturne baštine urbanog područja Zadar” te “Razvoj i implementacija inteligentnog prometnog sustava i rekonstrukcija prometnice sa prioritizacijom vozila javnog prijevoza i biciklističkom stazom u gradu Zadru”. Tijekom kolovoza objavljena je shema “Revitalizacija brownfield lokacija Urbanog područja Zadar”, dok je tijekom listopada objavljen poziv za izravnu dodjelu za strateški projekt “Izgradnja infrastrukture poduzetničke zone Crno - Faza I”.

U prosincu je objavljen posljednji poziv u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija (OPKK) i to “Gradnja novog poduzetničkog inkubatora”, te je raspisan i prvi otvoreni poziv iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (OPULJP) pod nazivom “Aktivno uključivanje i poboljšanje zapošljivosti te razvoj inovativnih socijalnih usluga za ranjive skupine unutar 7 odabranih urbanih područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb”.

Gradonačelnik Branko Dukić istaknuo je zadovoljstvo suradnjom koju Grad Zadar ima sa Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, te podrškom koju Ministarstvo iskazuje prema brojnim projektima koje Grad Zadar trenutno provodi.

Instrument teritorijalnih ulaganja Europske unije dobar je primjer na koji način gradovi mogu strateški raspolagati sredstvima EU i paralelno provoditi veći broj EU projekata. Vjerujemo da ćemo uz pomoć ovih sredstava značajno podignuti razinu kvalitetnih javnih sadržaja grada   - dodao je gradonačelnik Dukić

Grad Zadar predvodnik u provedbi Europskog mehanizma “ITU” za razvoj gradova Grad Zadar predvodnik u provedbi Europskog mehanizma “ITU” za razvoj gradova