U povodu obilježavanja 23. kolovoza, Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, izražavamo poštovanje svim žrtvama tih režima u Europi i Hrvatskoj, te odajemo dužnu počast onima koji su se suprotstavili totalitarnoj vladavini i koji trebaju zauzeti svoje mjesto u svijesti cjelokupne javnosti kao junaci zbog njihove predanosti, vjernosti idealima, časti i hrabrosti.

Građani Zadra doživjeli su, nažalost, u svojoj povijesti i komunizam i fašizam pa je i naše razumijevanje uvećano u odnosu na dvostruko naslijeđe diktature. Čuvajući sjećanja na tragičnu prošlost i počinjene zločine protiv čovječanstva i masovna kršenja ljudskih prava, čuvamo spomen na mnoge nevine žrtve, a njihovim obiteljima izražavamo sućut, razumijevanje i priznanje njihovih patnji. Počast žrtvama i, istovremeno, osuda počinitelja zločina, važni su temelji današnje nacionalne slobode i demokracije, višestranačja, ljudskih prava i svih tekovina suverene i slobodne Hrvatske.

GRADONAČELNIK GRADA ZADRA

Zvonimir Vrančić