U sklopu obilježavanja Dana zaštite čovjekovog okoliša, danas je na odlagalištu otpada u Diklu, uz prigodni program u organizacije gradske komunalne tvrtke «Čistoća», održana kratka prezentacija projekta «Sanacija i zatvaranje odlagališta otpada Diklo-Zadar».
Kao što je poznato, u lipnju prošle godine potpisan je ugovor između «Čistoće» d.o.o Zadar i «Eurco» d.o.o Vinkovci za obavljanje pripremnih radova na sanaciji glavnog odlagališta otpada u Zadru, na predjelu Dikla, koji su ujedno predstavili i početak radova na njegovoj sanaciji.

Nakon što je izrađena studija utjecaja na okoliš sanacije, a ista potom pozitivno ocjenjena u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, u travnju ove godine doneseno je od strane Ministarstva Rješenje o prihvaćanju namjeravanog zahvata u prostoru – sanacija i zatvaranje odlagališta Diklo, koja je bila uvjet za dobivanje lokacijske dozvole za sanaciju. Ishođenje lokacijske dozvole sada je u tijeku, a uskoro se predviđa raspisati natječaj za izradu glavnog-izvedbenog plana sanacije, nakon čega bi se pristupilo definitivnoj sanaciji odlagališta, čiji se završetak rada, odnosno konačno zatvaranje, predviđa 2010. godine

Vrijednost ovih takozvanih predradova, koji obuhvaćaju geodetske, pripremne, hidrotehničke i elektromontažne radove, uključujući opremu ulazno-izlazne zone, iznosi 7.176.946,75 kuna, dok je planirana ukupna vrijednost sanacije odlagališta otpada «Diklo» cca 90.000.000,00 kn.
Sredstva potrebna za sanaciju odlagališta otpada u 50-postotnom iznosu osigurava Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok se preostali dio osigurava u Proračunu Grada Zadra.

Uz brojne do sada izvršene pripremne radove, na ulazu u deponij izgrađeno je i uređeno reciklažno dvorište, kao i bazen za čišćenje kotača prilikom odlaska s deponija.