665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira
Samostan sv. Frane u Zadru

U crkvi svetog Frane u Zadru održana je prigodna svečanost kojom se obilježava 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira.

Ovo je 11. manifestacija po redu i u ovogodišnjem programu sudjelovali su brojni sudionici, među ostalima:  orkestar OGŠ sv. Benedikta, učenici zadarskih osnovnih škola: Petra Preradovića, Stanovi, Šime Budinića, Šimuna Kozičića Benje i Zadarski otoci, Dječja folklorna skupina Donatići, KUD Vitezovi Vranski, KUD Zadarski tanac i KUD Stanovi.

Okupljene je pozdravio gvardijan samostana fra Stipe Nosić koji se, uz dobrodošlicu, osvrnuo na povijesne okolnosti i ulogu franjevaca u potpisivanju mira iz daleke 1358. godine upravo u sakristiji  njihove crkve.  Gradonačelnik Branko Dukić zahvalio je franjevcima na tradicionalno dobroj suradnji koja traje kroz sva burna vremena zadarske prošlosti, zahvalio svim sudionicima, a posebno najmlađima, naglasivši njihovu ulogu u očuvanju i promicanju mira. Anamarija Botica Miljanović, voditeljica projekta Muzej u školi – baština mira i koordinatorica ovog programa, pozdravila je u ime ravnatelja i O. Š. Zadarski otoci.

Obilježavanje obljetnica Zadarskog mira ujedno je i dio projektnih aktivnosti Grada Zadra u europskim projektima u kojima sudjeluje posredstvom Europske mreže mjesta mira, pojasnila je Anita Gržan Martinović, član Upravnog odbora EMMM-a.

Program se nastavio svečanom povorkom sudionika kroz grad, u tradicionalnim odorama i nošnjama, a za sutra, 18. veljače, predviđena je Utrka mira, u organizaciji Atletskog saveza Zadarske županije i Muzeja u školi,  s početkom u 10.00 sati ispred crkve sv. Frane.

665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira 665. obljetnica potpisivanja Zadarskog mira