Na inicijativu Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom i njegove pročelnice Jasmine Sočković, direktorica USAID-ovog Ureda za demokraciju i upravljanje Rebecca Latorraca, dogradonačelnik Zadra Dražen Grgurović i članovi Gradskog poglavarstva sudjelovali su danas u Gradskoj vijećnici na prezentaciji modela upravljanja gradskom imovinom i modela E-governmenta, razvijenih u sklopu USAID-ovog Projekta reforme lokalne samouprave (PRLS).

Prezentaciji su nazočili i Željka Zgaga, USAID-ova voditeljica projekta, zajedno sa Marisom Mikelsonsom, direktorom PRLS-a i Nenadom Klapčićem, koordinatorom splitskog ureda PRLS-a.
Ovom prezentacijom započinje suradnja između Grada Zadra i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) na upravljanju gradskom imovinom i u razvijanju E-governmenta putem kreiranja „poslovnog portala“ Grada.

Hrvoje Bertović, savjetnik za upravljanje imovinom predstavio je sustavni pristup učinkovitijem korištenju nekretnina kojima lokalna samouprava upravlja ili ih posjeduje. Očekivani rezultat je povećanje gradskog proračuna temeljem prihoda od imovine, kao i bitno potpunjenijeg popisa nekretnina.

PRLS-ov model upravljanja imovinom pomogao je gradovima Varaždinu, Karlovcu i Splitu da identificiraju više od 6,000, objekata, procijenjenih na oko 1 milijardu USD. Mnoge od tih nekretnina nisu nikada bile uključene u popise, te mnoge već stvaraju nove gradske prihode. Primjena tog modela nedavno je započela u Rijeci i skupinama općina u Bjelovarsko-bilogorskoj i Karlovačkoj županiji.

Miljenko Šmit, savjetnik za e-Government pri Projektu reforme lokalne samouprave, predstavio je model e-Governmenta. Radi se o poslovnom portalu gradske/općinske uprave kojeg podržava softverski Intranet i Internet sustav. Najvažnija njegova osobina je mogućnost interaktivne komunikacije građana s lokalnom samoupravom, unapređenje komunikacije unutar lokalne samouprave te pružanje usluga građanima putem Interneta u realnom vremenu. Trenutno model e-Governmenta u Hrvatskoj koristi 55 lokalnih samouprava, uključujući Vinkovce, Osijek, Pulu, Crikvenicu, Kaštela i Imotski, te četiri županije: Zagrebačka, Primorsko-goranska, Vukovarsko-srijemska i Požeško-slavonska.

USAID-ov Projekt reforme lokalne samouprave pruža tehničku potporu lokalnoj samoupravi u Hrvatskoj u cilju jačanja sposobnosti jedinica lokalne samouprave za učinkovitu skrb o potrebama građana i veću transparentnost i odgovornost u funkcioniranju lokalne vlasti. Riječ je o višegodišnjem projektu, pokrenutom 2000. godine, kojim se nastoje uvesti suvremena iskustva javnog upravljanja u većinu od 548 jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj. Projekt podupire reformu zakonodavstva usmjerenog na jačanje sektora lokalne samouprave i do sada je kroz njega ostvarena suradnja s više od 200 hrvatskih gradova i općina.