Nakon gotovo 40 dana plovidbe, remorkeri norveške tvrtke Cowi sutra uplovljavaju u zadarski akvatorij, a doteglit će cijevi dugačke 500 metara za podmorski ispust budućeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda «Centar», koji će se graditi na predjelu Ričina.

Podmorski ispust duljine 2.000 metara gradit će se uz potok Ričinu i kroz Uvalu Bregdetti, a ovo je prvu put u Hrvatskoj da se na ovakav način dovoze cijevi profila 1.2 m. Goleme cijevi duljine 500 metara bit će smještene uz otočić Galešnjak, odakle će se jedna po jedna prevoziti i montirati na podmorski ispust.

Riječ je o Projektu Jadran u koji su, pored Zadra, uključeni još i gradovi Biograd, Rijeka, Opatija i Omiš. Podmorski ispust i uređaj za pročišćavanje «Centar», čija će gradnja uskoro započeti, stajat će, prema procjenama, oko 109 milijuna kuna.
Polovica navedenog iznosa kredit je Svjetske banke, od čega Grad daje 19 posto i nakon 3 godine isplaćuje kredit, dok se ostatak sredstava osigurava iz državnog proračuna i Hrvatskih voda. Ostane li od navedenog iznosa neutrošenih sredstava, ona će biti iskorištena za gradnju najvećeg kolektora u Zadru – kolektora Smiljevac.

U Gradskoj vijećnici jučer je o Projektu Jadran održana konferencija za novinare, s prezentacijskim dijelom putovanja cijevi za podmorski ispust iz Norveške, o čemu su govorili gradonačelnik Živko Kolega, direktor "Odvodnje" Grgo Peronja i Fani Bojanić iz Hrvatskih voda VGO Split.