Projekt reforme lokalne samouprave, koji za cilj ima izgraditi upravljačku i administrativnu sposobnost jedinica lokalne samouprave za buduce članstvo u Europskoj uniji, predstavljen je danas u Velikoj vijećnici Grada Zadra gradskim vijećnicima, članovima Poglavarstva, pročelnicima te stručnim djelatnicima iz oblasti financija, gospodarstva i komunalnih djelatnosti.

Riječ je o projektu kojeg u sklopu Sporazuma o suradnji hrvatske Vlade s Vladom SAD-a financira Američka organizacija za međunarodni razvitak, a primjenjuje Urban Institute iz Zagreba. Projekt su okupljenima u Gradskoj vijećnici prezentirali direktor Instituta Maris Mikelsons, stručnjak za financije Gordon Yurich te savjetnik za upravljanje imovinom Hrvoje Bertović.

Projekt reforme lokalne samouprave je četverogodišnji projekt s komponentom tehničke potpore koja sadrži izravnu potporu za 65 partnerskih jedinica lokalne samouprave. To obuhvaća tehničku potporu za 10 gradova i 20 općina, rasporedenih u dvije konsekutivne skupine, svaka za dvogodišnje razdoblje. Jedinicama lokalne samouprave ce biti pružena tehnička potpora za 5 modela upravljanja koji su razvijeni u okviru Projekta (Upravljanje imovinom, financijama, Informacijski menadžment, Gospodarski razvitak i Sudjelovanje građana) i tri nova tehnička područja koja će biti razvijena u okviru Projekta, a koja će uključivati Nabavu, Mjerenje rezultata i Izradu dokumentacije za kreditiranje projekata.

Uz to, Projekt ce pružati tehničku potporu velikom, ali neodređenom broju jedinica lokalne samouprave, nastavljajući Program sufinanciranja i educirajući lokalne konzultante za primjenu modela upravljanja razvijenih u okviru Projekta reforme lokalne samouprave, te dajući ograničenu financijsku potporu za njihovu implementaciju u jedinicama lokalne samouprave diljem Hrvatske.