U Maloj gradskoj vijećnici danas je održana 38. sjednica Gradskog Poglavarstva na kojoj je, među ostalim, odlučeno da se nastavlja s programom osiguranja besplatnih udžbenika za učenike od 1. do 4. razreda osnovnih škola, započetim u prošloj školskoj godini, za što je u Gradskom proračunu osigurano 2 milijuna kuna. Besplatni udžbenici za školsku 2006/2007. godinu osigurat će se prema odabiru škola i katalogu odobrenih udžbenika Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH.

Imenovanjem stručnog povjerenstva za pripremu i provedbu postupka nabave za izgradnju građevine «Kolektori duž obale kralja P.Krešimira IV, crpne postaje Foša, crpne postaje Poluotok i pripadajućih tlačnih cjevovoda», nastavljaju se radovi na sustavu odvodnje Nove rive, čime će, kazao je gradonačelnik Živko Kolega, tijekom 2007. Nova riva biti bez ijednog ispusta u more, dakle, more uz rivu bit će potpuno čisto.

Na današnjoj je sjednici odlučeno i da se obavi sanacija školske zgrade Osnovne škole «Šimuna Kožićića Benje» – Područne škole Diklo u vrijednosti pola milijuna kuna, a Opća bolnica Zadar oslobođena je plaćanja komunalnog doprinosa za izgradnju bolničke kuhinje sa uredskim prostorom, u iznosu od pola milijuna kuna. Nastavak je ovo dugogodišnjeg angažmana i pomoći Grada Zadra u podizanju razine opremljenosti i usluga zadarske bolnice, jer, poznato je Grad Zadar je posljednjih godina s 15 posto iznosa sufinancirao gradnju četiriju novih odjela zadarske bolnice, kao što i financira kupnju brojnih neophodnih modernih aparata za tu bolnicu.

Također, prihvaćeno je i Izvješće o kakvoći zraka na području grada Zadra u 2005. godini u kojemu, među iscrpnim detaljima utvrđenim provedenim mjerenjima stoji kako je zrak u Zadru čist i prve je kategorije.

Poglavarstvo je danas usvojilo i nacrt odluke o dopuni Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja u gradu Zadru kojim se, u svrhu uvođenja reda u prometu, ocjenjuje nužnim u sustav naplate parkiranja na Obali kneza Branimira, osim parkirališta kod kavane «Branimir», uvesti veći prostor Obale kneza Branimira, odnosno od benzinske pumpe kod mosta – lijeva strana u smjeru kretanja vozila, ulično parkiralište u produžetku parkirališta kod kavane «Branimir», te izdvojeno parkiralište preko puta zgrade «Ljepotica».

Cijena i vrijeme parkiranja bit će identična kao u 2. zoni na Poluotoku i parkiralištu kod kavane «Branimir» , odnosno 3 kuna po satu parkiranja, u periodu od 1. listopada do 30. travnja u vremenu od 08.00 do 13.00 i od 17.00 do 20.00 sati, te od 1. svibnja do 30. rujna u vremenu od 08.00 do 22.00 sata.

Pored navedenih javnih parkirališta na kojima se naplaćuje naknada, postoji i veći broj javnih parkirališta na kojima se naknada ne naplaćuje, odnosno; bivše atletsko igralište kod dvorane «Jazine» (cca 260 mjesta), parkiralište na Ravnicama (cca 350), parkiralište kod bivše tvornice «TIZ» (cca 200), te tri parkirališta u vojarni «Franka Lisice» (cca 720), što čini sveukupno cca 1500 besplatnih parkirnih mjesta.

Na sjednici je i donesen zaključak kojim će Grad Zadra financijski pomoći obnovu spomen obilježja na ubijene, poginule i mučene u talijanskom koncentracijskom logoru na Molatu, i to s iznosom od 100 tisuća kuna, a po njegovom uređenju uključit će se u program zaštite tog spomen kompleksa.