Grad Zadar u suradnji sa svojim komunalnim poduzećima: Čistoćom d.o.o. Zadar, Nasadima d.o.o. Zadar i Vodovodom d.o.o. Zadar organizira 1. Međunarodni sajam hortikulture, komunalne opreme i zaštite okoliša - HOKOM, od 18.- 21.svibnja 2006. u Zadru.

Riječ je o specijaliziranom sajmu poslovnog profila, koji u svom izložbenom dijelu ujedinjuje tri tematska područja: hortikulturu, komunalnu opremu i zaštitu okoliša.

Cilj HOKOM-a je :

- prezentacija svih biljnih proizvoda, hortikulturnih dostignuća, kao i dostignuća perivojne kulture
- prezentacija komunalne i parkovne opreme, dječjih igrališta i mehanizacije u hortikulturi
- prezentacija novih sustava i proizvoda za zaštitu od onečišćenja zraka, vode i tla
- okupljanje na jednom mjestu svih struka vezanih uz područje hortikulture i zaštite okoliša
- razmjena stručnih iskustava
- edukacija, jačanje svijesti o potrebi ekološkog promišljanja

Sajam je namijenjen gospodarstvenicima, obrtnicima, stručnjacima s područja hortikulture i zaštite okoliša, državnim dužnosnicima i pripadnicima lokalne samouprave, investitorima, udrugama i pokretima, građanstvu.
Sajam se održava na atraktivnoj lokaciji u širem centru grada, na području vojarne « Franka Lisice» na površini od 15 000 m2.

Program izlaganja HOKOM-a je:

· proizvodnja svih vrsta ukrasnog bilja
· urbano uređenje, oblikovanje i zaštita zelenih površina
· alati i strojevi u hortikulturi
· parkovna oprema i dječja igrališta
· gospodarenje otpadom
· zaštita tla
· zaštita bilja
· zaštita čistoće zraka
· zaštita od buke i vibracija
· održavanje čistoće u naseljima
· komunalna oprema i servisi