Grad Zadar i Razvojna agencija Zadarske županije (ZADRA), potpisali su danas u Velikoj vijećnici Grada Zadra pismo razumijevanja o podršci informatizacije grada Zadra s Microsoftom. Pismo razumijevanja predstavlja temelj nastavka suradnje na području informatizacije lokalne uprave te podrške u planiranju izgradnje otvorenih informacijskih rješenja kojima će građani moći komunicirati sa svojim gradom koristeći informacijske tehnologije. Pismo razumijevanja potpisali su Živko Kolega, gradonačelnik grada Zadra; Kristijan Magaš, direktor Razvojne agencije Zadarske županije i Davor Majetić, direktor Microsofta Hrvatska.

„Ovo je značajan korak u daljnjem postupku informatizacije gradske Uprave, koja će doprinijeti većoj učinkovitosti i kvaliteti rada uprave i njenih djelatnika. Također, otvoriti će mogućnosti za veću otvorenost Uprave prema građanima i stvaranje temelja za kreiranje pravog elektroničkog servisa i pokretanja dvosmjerne elektroničke komunikacije s građanima“, naglasio je gradonačelnik Zadra, Živko Kolega.

Jedna od prvih aktivnosti obuhvaćenih suradnjom biti će identificiranje projekata i rješenja temeljenih na specifičnim potrebama grada Zadra, gdje će Razvojna agencija stečena iskustva moći prenijeti na druge jedinice lokalne samouprave. Kristijan Magaš, direktor Razvojne agencije Zadarske županije izdvojio je kako je u okviru ovog projekta informatizacije gradske uprave grada Zadra jedan od ciljeva formiranje ICT klastera na razini županije. Time će se omogućiti okrupnjavanje i jačanje lokalnih ICT tvrtki te na taj način podići njihova konkurentnost.

Suradnja Microsoft Hrvatska sa zadarskom gradskom Upravom i obrazovnom zajednicom dosad je obuhvatila niz projekata, između ostalog: na Medicinskoj i Pomorskoj školi Microsoft je pomogao u izradi školske računalne mreže, dok je sa zadarskim Sveučilištem uspostavljen sustav praćenja e-learning sadržaja te je organizirana međunarodna konferencija nastavnika „Zadarski forum“. Naredna suradnja obuhvaćena Pismom razumijevanja uključuje podršku u uspostavi naprednih informatičkih rješenja za upravljanje gradskim informacijskim sustavom i kreiranje javnih informacijskih servisa. Direktor Microsofta Hrvatska, Davor Majetić naglasio je značajnu ulogu razvoja snažne mreže partnerskih IT tvrtki na regionalnoj razini i njihove uloge u poticanju daljnjeg razvoja lokalnog gospodarstva i zajednice.