U povodu državnog spomendana 25. rujna, Dana donošenja Odluke o sjedinjenu Istre, Rijeke, Zadra i otoka s maticom zemljom Hrvatskom, značajnog za očuvanje jedinstvenosti hrvatskog teritorija, izaslanstvo Grada Zadra, predvođeno gradonačelnikom Živkom Kolegom, položilo je jutros vijenac na Spomen obilježje na Narodnom trgu. Time je odana počast i izražen pijetet svim palima i civilnim žrtvama u borbi protiv fašizma i nacizma, za slobodni Zadar i domovinu Hrvatsku.

Po završetku ceremonije polaganja vijenaca, gradonačelnik Kolega je u Gradskoj vijećnici primio predstavnike zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti grada Zadra i Zadarske županije, te predstavnike Udruge antifašista i Udruge civilnih žrtava II. svjetskog rata.

Tom je priliko istaknuo kako je malo gradova koji su, poput Zadra, toliko puta u svojoj povijesti bili odvojeni od Matice zemlje i uvijek je u tim nesretnim okolnostima Zadar gubio značaj i bio marginaliziran. U tim je okolnosti uvijek stagniralo i njegovo zaleđe.

Tu je kalvariju, kao i ranije u svojoj povijesti, Zadar morao proći još jedom u 20.-om stoljeću, kalvariju započetu Rapalskim ugovorom, nastavljenu razaranjima u 2. svjetskom ratu, stoga je doista malo gradova koji su s toliko mnogo žrtava iskusili jačinu i nehumanost fašističkog režima, kada su se iz našeg grada prisilno iseljavali Hrvati.

Sve to trajalo je dok naš grad konačno i fizički nije bio pripojen Matici zemlji, a poznato je da je odluka ZAVNOH-a o njegovu pripojenju, donešena puno prije negoli se to dogodilo u fizičkom i praktičnom smislu.
Za to su fizičko pripojenje, dodao je gradonačelnik, zaslužni svi Zadrani – boduli, kotarani i sve šire stanovništvo zadarskog kraja, stoga njima u spomen uz ZAVNOH obilježavamo ovaj dan.
Kazavši kako unatoč svoj stagnaciji, represijama i žrtvama duh Zadrana i okolnog stanovništva nikada nije pokleknuo, istaknuo je kako je, vođen domoljubnim idejama i željom za slobodom, uvijek išao naprijed.
Danas, stoga, zaključio je, gradimo modernu demokratsku Hravtsku na tekovinama onih koji su svoje živote dali u borbi protiv totalitarnih režima, kao i na tekovinama Domovinskog rata – Hrvatsku kakvu smo oduvijek željeli i kakvu želimo predati naraštajima koji dolaze.