Grad Zadar drugi u Hrvatskoj po financiranju pomoćnika u nastavi

Ove školske godine provodi se šesti  projekt osiguravanja pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju, a koji se financira EU sredstvima. Ukupna vrijednost projekta je preko 185 milijuna kuna, od čega je 152,2 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a koja su odlukom Ministarstvo znanosti i obrazovanja dodijeljena za 54 projekta koja su gradovi i županije pripremile u partnerstvu sa školama.

Bespovratna sredstva ove su godine, tako, ostvarila 32 grada, a ukupna vrijednost projekata je 61,2 milijuna kuna. Najveći iznos, čak 7 milijuna kuna, ostvario je Grad Split, drugi je Zadar sa 4,5 milijuna kuna, a treći Osijek sa 3,8 milijuna kuna.

Grad Zadar je započeo projekt pomoćnika u nastavi vlastitim sredstvima još 2010. godine, a od 2014., otkad postoji mogućnost za to,  uspješno se  prijavljuje za sufinanciranje EU sredstvima.

Uspješno su prijavljena i završena četiri projekta pomoćnika u nastavi (Škola PUNa mogućnosti – pomoćnici u nastavi za razvoj mogućnosti svih učenika, Škola PUNa mogućnosti i Škola PUNa mogućnosti 3) ukupne vrijednosti 6.732.762,82 kuna, dok ukupan iznos bespovratnih sredstava iznosi 6.093.480,08 kuna.

U lipnju 2017. Grad Zadar podnio je projektni prijedlog pod imenom „Škola PUNa mogućnosti⁴“. Za razliku od prijašnjih godina, ova prijava projekta odnosila se na četverogodišnje razdoblje. Ukupna vrijednost projekta je 9.241.567,20 kuna dok ukupan iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava iznosi 7.855.332,12 kuna. Projekt se provodio u razdoblju od 1. kolovoza 2017. do 31. srpnja 2021. godine, a ove 2022. godine osigurana su sredstva za još jednu godinu financiranja pomoćnika.

Broj pomoćnika u nastavi stalno raste, pa će u ovoj  školskoj godini biti zaposleno 119 pomoćnika u osnovnim školama kojima je Grad osnivač.

Grad Zadar drugi u Hrvatskoj po financiranju pomoćnika u nastavi