Grad mrtvih - Nekropola antičkog Zadra

U Muzeju antičkog stakla sinoć je otvorena izložba ˝Grad mrtvih - Nekropola antičkog Zadra˝, čiji postav prikazuje arheološka istraživanja u Ulici fra Ivana Zadranina. Svečanost otvorenja održana je u povodu proslave Dana Grada Zadra, a službeno otvorenom proglasio ju je zamjenik gradonačelnika Zvonimir Vrančić.

U sklopu radova na plinskoj distribucijskoj mreži grada Zadra na Bulevaru, provedeno je u 2012. godini zaštitno arheološko istraživanje, tijekom kojeg su pronađeni vrijedni ostatci. U antičkom razdoblju na tom se dijelu protezao važan cestovni pravac - poveznica rimske kolonije lader i okolnog agera s pripadajućom cestovnom mrežom. Arheološki nalazi većinom se tiču načina ukopa u tadašnje vrijeme te prikazuju brojne urne te detalje s kojima su pokojni pokapani.

Na samoj svečanosti otvorenja, okupljenima se obratio ravnatelj Muzeja antičkog stakla Ivo Fadić, koji je zahvalio investitorima, arheolozima i cijelom osoblju Muzeja na ostvarenju ovako vrijedne izložbe.