U Solinu je održana Godišnja skupština Hrvatske udruge povijesnih gradova  (HUPG), čiji je član Grad Zadar, a u sklopu 1. međunarodnog kongresa antičkih gradova:Meet, share & build“ („Upoznaj, dijeli i gradi“). Kongres je okupio predstavnike Ministarstva turizma i kulture RH, Veleposlanstva Francuske i Francuske udruge povijesnih gradova te  predstavnike turističkih zajednica, lokalne samouprave, kulturnih i obrazovnih ustanova i mnoge druge, te predavače ponajprije iz turističke, arheološke i konzervatorske struke.

Cilj ovog kongresa bio je potaknuti susrete čelnih ljudi u turizmu antičkih gradova, razmjene iskustava u pogledu promocije istih na domaćem i međunarodnom turističkom tržištu, kao i razvoj novih turističkih proizvoda i aranžmana, zajedničkim radom i angažmanom vodećih ljudi u turizmu i drugim srodnim djelatnostima. Temelj projekta je destinacijski menadžment koji je sastavni dio budućeg turističkog razvoja Hrvatske, a – kako je istaknula direktorica TZ grada Solina Jelena Stupalo - u skladu je s projektom oživljavanja pred i posezone (PPS) Hrvatska 365, što znači da destinacija živi tijekom cijele godine.

Uz predstavnike i relevantne stručnjake iz grada Solina, na kongresu su sudjelovali predstavnici brojnih hrvatskih antičkih i povijesnih gradova poput Karlovca, Pule, Splita, Trogira, Raba, Nina, Zadra. Pored domaćih stručnjaka, izlaganja su održali predstavnici Francuske udruge povijesnih gradova, predstavnici antičkih gradova Francuske Nimesa i Aix-en Provencea, direktor sajma za kulturni turizam “Paestum” Italija, kao i predstavnici Oxfordskog sveučilišta. U ime Ministarstva kulture RH, naš istaknuti konzervator Miljenko Domijan održao je predavanje na temu: „Antički gradovi: Rab i Zadar – valorizacija antičke baštine.“ Po održanim izlaganjima, uslijedila je panel diskusija i radionice.

Uoči kongresa održala se i Godišnja skupština Hrvatske udruge povijesnih gradova, na kojoj je, kao partner, sudjelovala Francuska udruga povijesnih gradova, čiji je predsjednik, g. Jean Michel Galley održao predavanje na temu: „Tematike i specifičnosti valorizacije povijesnih gradova“. Raspravljalo se, među ostalim, o uspostavi zajedničke „marke/etikete“ povijesni grad, kako bi se, u skladu s određenim kriterijima, ujednačila kulturno-turistička ponuda gradova-članica.  U ime Grada Zadra sudjelovala je voditeljica Odsjeka za međunarodnu suradnju, Anita Gržan Martinović.

Godišnja skupština HUPG-a i 1. međunarodni kongres antičkih gradova Solin, 25. – 28. Veljače 2015. Godišnja skupština HUPG-a i 1. međunarodni kongres antičkih gradova Solin, 25. – 28. Veljače 2015.