„U harmoniji ljepote narodne umjetnosti Litve; U potrazi za inspiracijom“
Otvorena izložba u Gradskoj loži: u povodu Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana.

U organizaciji Veleposlanstva Republike Litve, Grada Zadra, Centra za etno kulturu Vilnius, Nacionalnog muzeja Litve i Narodnog muzeja Zadar, 25. listopada 2021. U 12.00 sati  u Gradskoj loži svečano je otvorena izložba pod nazivom: „U harmoniji ljepote narodne umjetnosti Litve; U potrazi za inspiracijom“. Izložba, koju su zajedno postavile kustosice Ivana Dražić, Marija Šarić – Ban i Miglė Lebednykaitė sastoji se od linoreza, keramičkih vrčeva i lonaca te dekorativnih visećih ukrasa izrađenih od slame u preciznim geometrijskim formama, nazvanih Nebeski vrtovi. Prikaz je to dijela tradicijske umjetnosti i kulture Litve koja povezuje stare i nove generacije i lako je razumljiva zbog svoje prirodnosti i jednostavnosti. Ova tradicijska, narodna umjetnost doprinosi kulturnom bogatstvu svake zemlje, a njena razmjena – upoznavanju i zbližavanju pripadnika njenih naroda.

Ova izložba dogovorena je s veleposlanicom Republike Litve, gđom Jūratė Raguckienė kao jedan od projekata kojima se nastavlja kulturna suradnja Grada Zadra s Veleposlanstvom Litve  i organizirana je kao dio programa povodom obilježavanja Dana grada Zadra, te su je zajedno otvorili  veleposlanica Jūratė Raguckiene i gradonačelnik Zadra Branko Dukić.