Završetkom druge, ujedno i najzahtjevnije faze radova na rekonstrukciji gradske prometnice Mačekova-Biogradska koja je započela u veljači, Zadar je dobio najbolju direktnu poveznicu s lukom Gaženica te još jedan moderan ulaz u grad iz smjera Istoka.

Gradonačelnik dr. Živko Kolega otvorio je ovu rekonstruiranu prometnicu, na kojoj je izgrađen potpuno novi most preko rječice Ričine te ispravljena nekadašnja velika krivina koja je zbog svoje nepreglednosti predstavljala jednu od gradskih crnih prometnih točaka.

Osim prometnog, značaj ove rekonstrukcije jest i u ugrađenom sustavu odvodnje u sami trup ceste, čime se sva kanalizacija s Bulevara odvodi do biološkog pročišćavača, a sve fekalne vode do nove tlačne stanice «Gaženica 2». Također, ugrađene su i cijevi za podmorski ispust, čiji kopneni dio iznosi 1,500 metara, dok će duljina morskog dijela podmorskog ispusta iznositi 2,000 metara i nalazit će se na dubini od oko 35 metara.

Od ukupno tri dionice, prva je faza završena prošle godine, dok će se treća, najmanje zahtjevna dionica dovršiti ove jeseni. Vrijednost ukupnog projekta rekonstrukcije Biogradska-Mačekova iznosi oko 17 milijuna kuna, a gotovo se u potpunosti financira sredstvima iz gradskog proračuna.