Svečano otvorena Svjetska liga veterana Zadar 2015
Fotogalerija Galerija

Više od 800 sudionika iz 25 zemalja svijeta prodefiliralo je danas zadarskom Kalelargom do Foruma na kojem je održano svečano otvaranje petodnevnog turnira FIMBA - Svjetske košarkaške lige veterana, Zadar 2015.

Turnir je otvorio gradonačelnik Zadra, Božidar Kalmeta. - Zadar je, kao što znate, uz sve epitete koje ima i grad košarke poznat po mnogim košarkaškim velikanima kao što su Krešo Ćosić i Giuseppe Pino Giergia. Zahvaljujem FIMBA-i što je za održavanje ovog međunarodnog košarkaškog turnira, Svjetske lige veterana, odabrala Zadar. To je iznimno važan sportski ali i turistički događaj, kazao je Kalmeta zaželjevši sudionicima puno dobrih utakmica te da u slobodno vrijeme osjete i otkriju Zadar. Sudionike su također pozdravili predsjednik Organizacijskog odbora i član predstavništva FIMBA Europe, Tonči Vanjak i predsjednik FIMBA-e, Ruben Rodriguez Lamas.

Uoči središnje svečanosti u caffe baru Lovre otvorena je humanitarna izložba fotografija legendarnog Krešimira Ćosića uz nazočnost čelnih ljudi Grada Zadra i FIMBA-e. Posebna zanimljivost izložbe su sportska torba, dres i tenisice koje je Krešimir Ćosić nosio braneći boje reprezentacije Svijeta iz kolekcije gospodina Rade Vanjaka. Uz Krešinu suprugu Ljerku izložbu su pogledali mnogi Krešini prijatelji, suigrači i štovatelji među kojima su i Rato Tvrdić i trener Željko Pavličević. Izložba je otvorena do 16.travnja, humanitarnog je karaktera, a svim posjetiteljima ostavljena je mogućnost novčane donacije za potrebe Udruge Down sindrom Zadarske županije.

Svjetska liga veterana prema svom je značenju i zahtjevnosti organizacije identična organizaciji seniorskog svjetskog ili europskog prvenstva. Zadar je najmanji grad u povijesti FIMBA-e koji je dobio organizaciju ovakvog značajnog natjecanja. U svim ostalim slučajevima riječ je o milijunskim gradovima. Primjerice, nakon FIMBA Svjetske lige, veteranke i veterani se u kolovozu okupljaju na Svjetskom prvenstvu u Orlandu. Organizator zadarskog turnira je i tvrtka SPORT EVENT. Sudionici nastupaju u nekoliko dobnih kategorija za žene i muškarce: M35+, M45+, M50+, M55+, W30+, W35+ i W45+. Za vrijeme trajanja FIMBA Svjetske lige, u Zadru će se održati i II FIMBA kongres, na koji dolaze košarkaški delegati i sportski djelatnici iz više od 30 zemalja svijeta. Sudionici ovogodišnje Svjetske lige redom su bivši sportaši i danas uspješni ljudi na mnogim područjima gospodarstva, znanosti, politike, medicine i drugim.

Turnir se održava do 16. travnja u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku, a ulaz na sve utakmice je besplatan.