Šjora Tina i belafuška špina
Fotogalerija Galerija

Na raskrižju ulica Puta Nina i Puta Petrića na Belafuži danas je, uz prigodnu svečanost, obilježen završetak obnove novouređenog trga i postavljanje spomen obilježja špine na Belafuži s brončanim kipom žene s vjedrom na glavi. Kip žene rad je akademskog kipara Ratka Petrića, a budući da je otkriven na dan sv. Valentina, žitelji Belafuže su joj nadjenuli ime Valentina, odnosno šjora Tina. Do preseljenja na novi trg ova je brončana statua pet godina bila u dvorištu Sonje Petrić.

-          Za Belafužu ovo je bio centar svita, sve što se događalo važno za nas, događalo se ovdje uz špinu i murvu koja nas je othranila. Ta špina i ta murva bile su dio našeg identeta, naše kultno mjesto koje nam je život značilo. Jer prije nije bilo vode po kućama. Vodom iz ove špine su se zalijevali vrtovi, žene su ju nosile kući, prala se vuna na njoj... Našu ideju s radošću je prihvatio Ratko Petrić koji je kip vodarice napravio 2004. od gipsa. Nakon pet godina sami smo skupili novce za odljev u bronci , kazao je u ime žitelja Belafuže, Mile Šimunov iz Društva prijatelja Belafuže, zahvalivši gradonačelniku i gradskoj upravi na realizaciji ove njihove 20 godina stare želje i inicijative.

-          Vidite koliko se ljudi okupilo. To samo govori koliko im znači ovaj spomenik na prošlost njihovog kvarta, na težake, na ljude koji su ovdje živjeli, na njihove žene. Koliko im znači jedna mali trg.  Kad vidim ovoliko ljudi znam da je Društvo prijatelja Belafuže bilo u pravu kad je inzistiralo da se ovo napravi, a mi u gradskoj upravi smo imali sluha za svoje građane. Vjerujem da će ovo biti jedna mala točka u kojoj će se okupljati ne samo žitelji već i prolaznici i gdje će se pričati priča o povijesti ovoga kraja, istaknuo je ovom prigodom gradonačelnik Grada Zadra, Božidar Kalmeta.

Ovorenju špine i statue nazočili i članovi obitelj pokojnog Ratka Petrića, kći Jasna Petrič Mioč i unuk Demijan Mioč te brojni stanovnici Belafuže.

Spomenik je blagoslovio belafuški župnik, don Dario Tičić.

Projekt  Spomeničkog obilježja "Špina Belafuža" i uređenje pristupa građevini izradili su Doris Smirčić d.i.a., Donat d.o.o. ZADAR. Izvođač radova je tvrtka Stipčević d.o.o., Zadar. Vrijednost izvedenih radova je 483.580,35 s  PDV-om.