Gradonačelnica Ana Lovrin pustila je danas u probni rad uređaj za pročiščavanje otpadnih voda «Borik», koji prikuplja otpadne vode zapadnog dijela grada te ih potpuno pročiščene otpušta u okoliš. Riječ je o projektu koji donosi novu dimenziju zbrinjavanja otpadnih voda u Zadru te pridonosi razvoju turizma, marikulture i ribarstva. Uređaj je, ujedno, i korak bliže ostvarenju plana kristalno čistog Zadarskog kanala, čija se konačna realizacija očekuje 2008.godine.

Inače, uređaju čija je vrijednost 14 milijuna kuna, a čiju je izgradnju s trećinom iznosa sufinancirao Grad Zadar, prethodila je izgradnja mreže velikih kolektora u duljini od cca 8 kilometara, potom crpne postaje «Borik» te podmorskog ispusta duljine 1,5 kilometara. Sustav odvodnje otpadnih voda Borik obuhvaca Diklo, Brodaricu, Dražanicu, Puntamiku i Novi Bokanjac, a dimenzioniran je na 32 000 ekvivalent stanovnika, kako bi primio sve otpadne vode tog područja i tijekom turističke sezone.

Otvorenje i puštanje u rad ovog uređaja, tako se svrstava u značajne datume urbanizacije modernog Zadra.