Na danas održanoj 123. sjednici Gradskog poglavarstva predstavljena je Programsko – prostorna studija uvale Maestral i Dražanica koju je po narudžbi Grada Zadra izradila Marinaprojekt d.o.o. iz Zadra. Tema prezentirane studije je obalni i djelomice zaobalni prostor na potezu od marine Tankerkomerc do lučice Vitrenjak.

Studija, dakle, uključuje pomorsko javno dobro – obalni prostor od ulaza u marinu Tankerkomerc, do đige, te obalni prostor od đige do lučice Vitrenjak, uključujući uvale Maestral i Dražanica te zaobalni prostor – prostor tvornice Maraska i bivše tvornice tjestenine Jadranka, prostor parka Marska, prostor bivše tvornice Primorka u uvali Dražanica i prostor skladišta INA u uvali Dražanica.

Prostor koji je predmetom ove studije predstavlja, nakon Poluotoka i Kolovara, jedan od najizražajnijih elemenata litoralnog identiteta grada, a njome se želi potaknuti nastojanje da se identitet ovog prostora razvija i u budućnosti, sadržajnim i oblikovnim programima koji će ga unaprijediti i istodobno zaštiti od nepoželjnih i degradirajucih procesa. Studija je, također, podloga za izradu prostorno-planske dokumentacije nižeg reda, odnosno Detaljnih prostornih planova koji se trebaju donijeti.

Studija uključuje zanimljivo i modernističko rješenje organizacije i sadržajne definicije značajnih funkcionalnih cijelina tipa Hotelsko – poslovno – stambena zona Dražanica, dva gradska kupališta s pratećim, izrazito atraktivnim sadržajima poput podvodnog akvarija, bazena za pripitomljene dupine, bazenskih kupališnih formi u moru, ugostiteljskih i sportsko-rekreativnih sadržaja, stambeno-poslovne zgrade Jadranka te šetnice duž uvala Dražanica i Maestral. Sve bi to zadarskom priobalju dalo snažan i vizualno atraktivan indentitet, no s tendencijom očuvanja izvorne morfologije tih uvala te uklapanja u tradicionalni trenutak.

Detaljnije o ovoj Studiji moći ćete uskoro pronaći pod rubrikom Tražili ste! na našim stranicama.

Kako bi se stalo na kraj nepropisno parkiranim vozilima na javnim površinama gdje parkiranje nije dopušteno, Poglavarstvo je na sjednici prihvatilo nacrt odluke o blokiranju tako parkiranih vozila. Riječ je o blokiranju vozila koja pauk služba ne može ukloniti, dakle autobusa, teretnih automobila, priključnih vozila i radnih strojeva.

Danas je, takoder, utvrđen i konačni prijedlog DPU-a Centra za odgoj, obrazovanje, rehabilitaciju i smještaj osoba s posebnim potrebama - Mocire u Zadru, a prihvaćen je i prijedlog zaključka o isplati sredstava Kazalištu lutaka Zadar za dovršenje izgradnje zgrade Kazališta, a riječ je o iznosu od 3.000.000,00 kuna.