"Poskoci" obilježili 24. godišnjicu osnutka

Postrojavanjem bivših pripadnika SPJ "Poskoci" ispred nekadašenjg odmarališta "Čazma" na Relji, započelo je obilježavanje 24. godišnjice osnutka specijalne jedinice "Poskoci" Zadar koja je osnovana 15. listopada 1990. godine.

Obilježavanje se nastavilo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred Središnjim križem na Gradskom groblju te Svečanom akademijom održanom u prostoru Kazalištu lutaka Zadar. U ime Grada Zadra obilježavanju je nazočio gradonačelnik Grada Zadra, Božidar Kalmeta, zamjenici Zvonimir Vrančić i Ivica Vlakić te pročelnik UO za socijalnu skrb, Mario Pešut.

"SPJ "Poskoci" Zadar, narasla je od prvih redarstvenika, od malih ljudi iz naših Ravnih kotara, Bukovice i otoka, našeg napaćenog ali ujedno i ponosnog naroda koji je pokazao svijest i domoljublje. Kao takvi smo se prije 24 godine ustrojili, učili u hodu i kao takvi smo, u granicama svojih materijalno-tehničkih mogućnosti i spoznaja izvršavali one zadaće koje su nam se postavljale u tom vremenu", kazao je ovom prigodom zapovjednik Svemir Vrsaljko.

"Povijest nisu bitke već ljudi koji su ih izvojevali. Mali ljudi velikih kapa, košulja i srca tada su znali obraniti ovaj prostor. Stoga se danas pitam, a zašto danas stoje na periferiji društva i zbog čega danas ne možemo biti aktivni u društvu na pravi način," zapitao se zapovijednik Đuro Župan.

"U teškim vremenima 90-tih godina osnovana je ova postrojba koje se danas sjećamo, kao i svih njezinih poginulih pripadnika. Ona je tada ulila nadu hrvatskom čovjeku da Hrvatska ima i svoju vladu i vlast i svoju policiju. Momke velikog srca koji će ju braniti. U tim vremenima to je bilo puno više od osnivanja postrojbe. Puno više od toga da imamo jednu organiziranu jedinicu - to je bila poruka da se Hrvatska neće dati nikome. Pogotovo velikosrpskim apetitima i idejama da se na ovom području napravi Velika Srbija. I zato poštovani zapovjednici, pripadnici i roditelji poginulih, zato vam i danas, 24 godine nakon toga, svi skidamo kapu i ponosni smo na vas," poručio je gradonačelnik Kalmeta. "Ove obljetnice treba održavati i treba govoriti onima koji govore da agresije na Hrvatsku nije bilo, onima koji govore da smo svi jednako krivi i da je Hrvatska slučajna država - takvima treba slati poruke", zaključio je gradonačelnik.