Gradonačelnik Božidar Kalmeta danas je u Hotelu «Kolovare» svečano otvorio Međunarodno zasjedanje Mreže europskih srednjih gradova, na temu «Turizam kao važna grana gospodarske politike».

U svom pozdravnom govoru gradonačelnik je kazao kako su asocijacije poput Mreže europskih gradova srednje veličine i te kako potrebne i poželjne kako bi unutar i pomoću njih gradovi izmjenjivali svoja specifična iskustva i rješenja zajedničkih problema.

Predstavivši Zadar, njegovu dugu povijest i bogatu kulturnu baštinu, gradonačelnik je istaknuo da je Zadar, upravo iz gore navednih razloga, u posljednjih deset godina učinio veliki iskorak u sklapanju partnerstva s drugim gradovima, kao i članstava u udruženjima gradova sličnih interesa i potreba. Grad Zadar tako njeguje prijateljstvo s Padovom i Reggiom Amilia u Italiji, Iquiqueom u Čileu, Romansom u Francuskoj, Furstenfeldbruckom u Njemačkoj, Szekeksfehervarom u Mađarskoj, a u delegacija Zadra upravo je protekli tjedan u izraelskom gradu Netanyi započela izgradnju prijateljskih veza.

Skup su, prije samog izlaganja referata sudinika, pozdravili i predsjedatelj Mreže i gradonačelnik Sankt Poeltena Willi Gruber, zamjenik ministra za europske integracije u Vladi RH Orsat Miljenić te ministrica turizma u Vladi RH Pave Župan Rusković koja je, nakon riječi pozdrava, održala i predavanje na temu «Zadar kao turistička destinacija».

Na ovaj je simpozij stiglo 30-tak sudionika i to iz gradova Slovačke, Češke, Mađarske, Rumunjske, Njemačke, Austije i Hrvatske. To su gradovi Martin (Slovačka), Hodonin (Češka), Nyiregyhaza, Szekesfehervar i Nagykanizsa (Mađarska), Targovište (Rumunjska), Heidenheim (Njemačka), St. Poelten (Austrija) i Split i Zadar iz Hrvatske. Njihovi će predstavnici tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana izlagati referate s podtemama turizma kao važne grane gospodarske politike.

Prijavljenim sudionicima izvana u Zadru su se na ovom skupu pridružili i domaći sudionici kojima je turizam od iznimnog značaja, bilo predstavnici državnih ili lokalnih vlasti, bilo predstavnici institucija vezanih uz ovu gospodarsku granu.

Osim ovog stručnog dijela Simpozija, programom je predviđeno razgledanje zadarskih kulturno-povijesnih znamenitosti i prirodnih ljepota.

Ovogodišnje zasjedanje Mreže bit će uveličano i sutrašnjom svečanosti uručenja Počasne zastave Zadru, koju dodjeljuje Pododbor za dodjelu europskih priznanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, a za sveukupna dostignuća grada na planu europske međunarodne suradnje. Počasnu će zastavu Zadru 19. rujna u 12 sati na Narodnom trgu gradonačelniku Božidaru Kalmeti uručiti predsjednica Pod-odbora za Europske priznanja Parlamentrane skupštine Johanna Schicker.
Tom će se prigodom na glavnom zadarskom trgu upriličiti i prigodni svečani progam, stoga vas pozivamo da dođete u što većem broju.