Postavljanjem kamena temeljca, uz blagoslov Nadbiskupa zadarskog msgr. Ivana Prenđe, danas je započela gradnja osnovne škole na Bilom brigu, investicije vrijedne 34 milijuna kuna. Kamen temeljac zajedno su u temelje buduće škole postavili ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta i zadarski gradonačelnik Živko Kolega, a tim je činom započelo rješavanje jednog gorućeg problema grada Zadra, posebice stanovnika stambenog naselja Bili brig i njihove djece.

Budući da smo ovaj trenutak čekali čitavo desetljeće, gradonačelnik Kolega nije krio zadovoljstvo zbog današnjeg događaja, posebice uzme li se u obzir da u Zadru, od formiranja samostalne Hrvatske, nije izgrađena niti jedna osnovna škola. Ne želeći na današnjoj svečanosti tražiti opravdanja za to, gradonačelnik je kazao kako su razlozi tome dobro poznati široj javnosti i kako je jedina istina da Gradu Zadru objektivne okolnosti nisu išle na ruku.

Ipak, s nanovo ishođenom građevinskom dozvolom, izabranim izvođačem radova - «Centrogradnjom», kao i stručnim nadzorom nad gradnjom objekta, gradnja škole koja će sadržavati 8 učionica za razrednu nastavu, 11 specijaliziranih praktikuma i kabineta za određene predmete, informatičku radionicu i športsku dvoranu, danas je službeno započela. Ova će škola biti matična škola za OŠ «Zadarski otoci», njena će izgradnja, kao što smo već naveli, stajati gotovo 34 milijuna kuna, a financirat će se sredstvima gradskog i državnog proračuna, zbog čega se gradonačelnik danas, u ime građana Zadra, posebice zahvalio ministru Kalmeti i državnim tajnicima u njegovu Ministarstvu, Branku Bačiću i Zdravku Livakoviću.

Premda je rok gradnje kraj 2008. godine, izraženo je uvjerenje kako će škola biti dovršena i prije zadanog roka i kako će prvi osnovoškolci u njene klupe sjesti već tijekom 2008. godine. Ovaj će projekt imati poseban značaj ponajprije za djecu Biloga briga kao i njihove roditelje, a njegovim će se dovršetkom rasteretiti škola u Stanovima, koju danas pohađaju gotovo sva djeca s Biloga briga. Konačno, i školi u Stanovima biti će osigurani kvalitetniji uvjeti za još bolju provedbu nastavnih programa.

Istaknuto je, međutim, kako izgradnjom škole na Bilom brigu neće biti riješeni svi problemi ovoga stambenog naselja, koje je, kao što je poznato, u vrijeme nastanka 80-tih godina, infrastrukturno loše osmišljeno. U prvom se redu to odnosi na cestovnu infrastrukturu čije rješavanje danas, uz naknadnu neplansku gradnju, predstavlja iznimno težak problem. Unatoč tome, posao Grada Zadra, na kojemu se sustavno radi, je izgraditi nekoliko cestovnih koridora kroz Bili brig, kako bi ga prikladnije povezali s ostatkom grada. Tako bi izgradnjom osnovne škole i nekoliko prometnica na Bilom brigu, ovaj dio grada dobio zaslužene uvjete stanovanja i življenja.

Ministar Kalmeta je ovom prilikom podsjetio kako je ovo naselje izgledalo prije desetak godina, te kako se od tog vremena u njega mnogo ulagalo. Jedan od najvrjednijih takvih projekata je izgradnja dječjeg vrtića na Bilom brigu. Ministar je dodao kako je ovoj Vladi, čiji je i sam član, iznimno važno unaprijediti stanje u hrvatskom školstvu, što je potkrijepio činjenicama o broju novootvorenih škola na području Republike Hrvatske i reformama školstva koje su omogućile kvalitetniju provedbu nastavnih programa.