Prvi međunarodni sajam hortikulture, komunalne opreme i zaštite okoliša – HOKOM 2006., kojega u suradnji sa svojim komunalnim poduzećima Čistoćom, Nasadima i Vodovodom organizira Grad Zadar od 18.-21. svibnja na području vojarne «Franko Lisica», svečano je otvoren u četvrtak u nazočnosti brojnih gospodarstvenika, stručnjaka, izlagača i građana koji su sa zanimanjem, već prvoga dana Sajma, došli razgledati domaća i strana tehnološka dostignuća s ovog područja.

Uz predsjednika Organizacijskom odbora HOKOM-a Kristijana Magaša, koji je naglasio kako je cilj ovoga sajma njegove posjetitelje i šire građanstvo upoznati s hortikulturnim dostignućima i različitom komunalnom opremom, te putem edukativnih prezentacija i okruglih stolova organiziranih u sklopu Sajma, direktno utjecati na svijest građana u smislu uređenja njihovih okućnica i vrtovima koji će uljepšati naš grad, nazočnima su se obratili i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinko Mladineo, kao i zamjenik ministrice Dropulić i državni tajnik pri Ministarstvu prostornog uređenja, zaštite okoliša i graditeljstvo Davor Mrduljaš.

Vinko Mladineo posebno je naglasio značajne projekte i ulaganja Grada Zadra u zaštitu okoliša, dodavši da Zadar, u smislu očuvanja okoliša, prednjači u Hrvatskoj, a
pohvale Gradu Zadru i Zadarskoj županiji za dosadašnja ostvarenja na ovom području uputio je u svom govoru i državni tajnik Mrduljaš.

HOKOM 2006. službeno je otvorio gradonačelnik Živko Kolega, istaknuvši ovom prilikom kako je uvjeren da će ovaj specijalizirani sajam omogućiti razmjenu iskustava koje možemo primijeniti u uređenju našeg grada kako bi bio komunalno opremljen kako i zaslužuje grad star gotovo tri tisućljeća. Gradonačelnik Kolega na kraju je izrazio želju da HOKOM postane tradicionalan sajam koji će nam pomoći, kako u unapređenju stanja u prostoru, očuvanju i uređenju našeg okoliša, tako i u jačanju ekološke svijesti sviju nas.

Uz pjesmu klape «Leut», svečanost otvorenja popratila je i Gradska limena glazba, a prigodne točke izvele su i zadarske mažoretkinje.

Sve posjetitelje, za koje je ulaz, podsjetimo, besplatan, do nedjelje na HOKOM-u očekuje program 40 izlagača, niz korisnih informacija s područja održavanja čistoće, hortikulturnog uređenja, zaštite od onečišćenja tla, zraka i vode, proizvodnje svih vrsta ukrasnog bilja koje će izlagači prodavati po povoljnim cijenama.
U sklopu sajma organizirano je i nekoliko okruglih stolova, od kojih posebice izdvajamo okrugli stol «Centar za gospodarenje otpadom zadarske županije» koji će se održati u petak 19. svibnja u 15 sati, dok će u subotu 20. svibnja u Perivoju Vladimira Nazora biti saniran u brucijski bor.