Ministar kulture mr. sc. Božo Biškupić, u pratnji zadarskog gradonačelnika Živka Kolege, otvorio je danas u sklopu bivšeg samostana sv. Nikole u Zadru Međunarodni centar za podvodnu arheologiju i konzervatorsko-restauratorske radionice. Svečanosti otvorenja nazočio je i ministar mora, turizma,prometa i razvitka Božidar Kalmeta, ministrica pravosuđa Ana Lovrin, brojni saborski zastupnici, te ostali visoki uzvanici.

Novoosonovani Centar za podvodnu arheologiju odjel je Hrvatskog restauratorskog zavoda. Obzirom na bogatstvo podvodnih nalaza (brodovi iz Nina, Zatona, itd.) ideja o takvom centru bila je pristutna u Zadru već niz desetljeća, stoga je 1999. godine odlučeno da se takav centar osnuje upravo u Zadru te je i započeto s radovima obnove kompleksa. Nakon višegodišnje stanke radovi su ponovno započeti 2005. godine kada je odlučeno da centar bude dio Hrvatskog restauratorskog zavoda. Ove godine završene su i potpuno opremljene dvije zgrade i djelomično treća, u kojima je smješteno pet velikih i vrhunski opremljenih radonica za konzervaciju i restauraciju podvodnih nalaza od drva, metala, stakla, opeke i kamena, nekoliko apartmana za smještaj stranih i domaćih stručnjaka, konferencijska dvorana i nekoliko ureda.

Kako je prilikom otvorenja kazao gradonačelnik Kolega, Zadar danas bilježi još jedan veliki trenutak u svojoj kulturnoj povijesti, trenutak koji će se svakako odraziti na njegove buduće kulturne, ali i razvojne dosege.
Ne krijući ponos što je Ministartvo kulture ponovno afirmiralo ideju osnivanja Centra za praćenje, istraživanje i restauraciju podvodnih nalaza i odabralo upravo Zadar, gdje je i začeta ideja o osnivanju takvog centra, gradonačelnik je zahvalio Ministarstvu za uspješno ostvarenje cijelog projekta te dodao kako takav centar sasvim sigurno smješta Zadar i Hrvatsku u sam vrh podvodnih istraživanja na Mediteranu.

Također, Živko Kolega je izrazio vjerovanje kako će u sklopu ovog kompleksa svoje mjesto sutra pronaći i vrhunski nalaz - brončani kip grčkog atlete Apoksiomena, budući da bi on u okviru sadržaja Centra i budućeg Muzeja podvodne arheologije bio najdostojanstvenije reprezentiran, kako hrvatskoj javnosti, tako i mnogobrojnim turistima.
„Grad Zadar je spreman to financijski poduprijeti, pa ćemo u ovom smislu nastaviti intenzivne razgovore s ministrom Biškupićem i ministarstvom“, zaključio je gradonačelnik.

Niz velikih kulturnih projekata koji se u ovom trenutku događaju u Zadru, od kojih je javnosti najpoznatiji Muzej antičkog stakla koji se uređuje na bedemu, rezultat su iznimno kvalitetne suradnje Grada Zadra s Ministarstvom kulture i ministrom Biškupićem, koju je posebno istaknuo i sam ministar Biškupić, a svi će ovi projekti imati dugoročne konsekvence na očuvanje kulturnog identiteta Zadra, specifičnog hrvatskog grada slojevite kulturno-povijesne baštine.