Zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta danas je u Maloj vijećnici Grada Zadra primio predstavnike zadarskog Kazališta lutaka predvođene ravnateljem Davorom Grzunovom čija je predstava «Robinzon» nedavno proglašena najboljom predstavom hrvatskog glumišta u kategoriji lutkarskih i predstava za djecu i mlade.

Gradonačelnik je tom prigodom čestitao zadarskim lutkarima u svoje osobno ime, u ime Gradskog poglavarstva, Gradskog vijeća, ali i svih građana Zadra, istaknuvši kako je Zadar razvijen ne samo koliko je razvijeno njegovo gospodarstvo, već i kultura, a zadarski se lutkari tu nalaze kao perjanica zadarske kulture.

Izrazivši zadovoljstvo nastavkom radova na izgradnji zgrade novog Kazališta lutaka, gradonačelnik je kazao kako će novo kazalište biti daljni poticaj našim lutkarima za još bolji rad te da će nova Vlada zasigurno voditi računa o ovom renomiranom zadarskom hramu kulture.

«Robinson» je premijerno izveden 21.ožujka ove godine, na Svjetski dan lutkaratsva, kao sedmi zajednički projekt bugarskog redatelja Sunnija Sunninnskog i zadarskog lutkarskog ansambla, a u međuvremenu je osvojio mnoštvo nagrada.

Prije prestižne nagrade hravtskog glumišta, ova je predstava, naime, dobila sve moguće nagrade na SLUK-u u Osijeku – za najbolju predstavu u cjelini, za režiju, za ukupnu likovnost, za najbolje oblikovanje svjetla i najbolju scensku prilagodbu, a prošloga je mjeseca i na Susretu Assitej u Čakovcu dobila tri nagrade, među njima i za najbolju kolektivnu igru.

Dramatizaciju i adaptaciju teksta za tu predstavu napravili su Sunninnsky i Stefany Račeva, scenografiju Sunninnsky i Mojmir Mihatov, glazbu Tomislav Pehar, a oblikovanje svjetla Ivo Nižić. U predstavi sudjeluje gotovo cijeli ansambl, a Robinzona igra Dragan Veselić koji je bio također nominiran za nagradu hrvatskog glumišta.