,,Grad Mostar je otvoren za svaku dobru ideju, novu suradnju i opći napredak’’
Na marginama konferencije potpisalo se bratimljenje Grada Mostar s Gradom Osijekom

Mostar, 27. svibnja 2022. - Prva međunarodna stručna konferencija iz oblasti turizma i zaštite okoliša pod nazivom „Mostar – neotkriveni turistički potencijali“ održana je u četvrtak, 26. svibnja, u svečanoj dvorani Ljetnikovac Radobolja u Mostaru. Događaj se održao u organizaciji udruga Naš Rodoč, Naša Radobolja, Eko Kop i Zvonigrad, uz glavno pokroviteljstvo Grada Mostara.

Gradonačelnik Zadra Branko Dukić sudjelovao je na konfereciji na koju se i osvrnuo: Imali smo prigodu sudjelovati u ovoj konferenciji i pružiti potporu kolegama u gradu Mostaru koji  imaju jasnu viziju razvoja i smjernice kojima kreću prema jačanju prepoznatljivosti svoje destinacije u suradnji s tamošnjim udrugama. Razmjena iskustva s primjerima dobre, ali i loše prakse u nastojanjima jačanja turističkog proizvoda i prepoznatljivosti na svjetskom tržištu, obuhvatila je i izazove utjecaja turizma na gospodarstvo, komunalnu infrastrukturu, a ponajviše svakodnevni život stanovništva. Raduje me uspostavljena suradnja s Mostarom na temu turizma, a ta suradnja nastavit će se i ubuduće na različitim područjima i u različitim djelatnostima.

Međunarodnu stručnu konferenciju otvorio je domaćin konferencije gradonačelnik Mario Kordić te se zahvalio udrugama koje su postavile ovu važnu turističku temu na agendu kojom će se baviti.

,,Prostor u kojem možemo napraviti dodatni iskorak u svekolikoj prepoznatljivosti definitivno jeste turizam. Sretni smo da smo uspjeli dovoljno često razmišljati o ovoj temi što je rezultiralo angažmanom naših četiriju udruga koje su napravili izniman napor da organiziraju ovu konferenciju. Ovo je i primjer suradnje lokalne razine vlasti i nevladinog sektora.’’

Središnji dio konferencije bila je panel rasprava zamjenika gradonačelnika Solina Ivica Rakušić, Osijeka  Ivan Radić, Zadra Branko Dukić, Ljubuškog Vedran Markotić te domaćina konferencije - gradonačelnika Mostara Marija Kordića. Panelisti su sudionicima predstavili uspješne prakse svojih gradova, a sve s ciljem uspostavljanja trajnog dijaloga između gradova, predstavljanja i iznalaženja rješenja za turistički manje atraktivne lokalitete ovih gradova.

Glasnogovornica konferencije Nela Ćosić istaknula je kako je Mostar odavno prepoznat kao turistički grad ali je nužno raditi na poboljšanju i promociji turističke ponude neotkrivenih prirodnih ljepota grada na Neretvi. Udruge Naš Rodoč, Naša Radobolja, Eko Kop te Zvonigrad prepoznali su važnost uključivanja lokalne zajednice u promociji turističke destinacije. Predstavljeni su potencijali koje je potrebno strateški oblikovati u jedan paket te isporučiti Mostarcima te domaćim i stranim gostima. Na tisuće turista koji svake godine posjete Mostar bez daha ostavljaju brojne ljepote, ali nažalost atrakcije poput Bunskih kanala, parka Goranci, rodočkog Bezdana, Cimske bazilike, Zvonigrada i drugih, ostaju poznate malom broju ljudi, kazala je Ćosić.

Docentica na studiju Turizam i zaštita okoliša Fakulteta prirodoslovno matematičkih i prirodnih znanosti Sveučilišta u Mostaru (FPMOZ) dr. sc. Danijela Madžar, ističe kako je nužno odlikovati smjer u kojem će se Mostar razvijati kao turistička, održiva destinacija.

„Pravac u kojem se Mostar mora razvijati kao održiva turistička destinacija jeste planirani razvoj s jasnim modelom koji će imati fokus na osiguranju rasta kvalitete života i održive budućnosti svih dionika posebice lokalnog stanovništva, kao i kontroliranom povećanju kvalitete usluge. Potrebno je oblikovati model razvoja destinacije kao integrirani procesni sustav upravljanja što znači intenzivno aktivirati prirodno i kulturno nasljeđe u okolini destinacije, interpretirati ih u kvalitetne turističke proizvode što će u konačnici rezultirati diversifikacijom turističke ponude, dodatnom vrijednošću i održivosti Mostara kao destinacije“, poručila je doc. dr. sc. Madžar.

Gradonačelnik Zadra Branko Dukić naglasio je važnost zadovoljstva lokalnog stanovništva te kada je stanovništvo zadovoljno onda je to slučaj i sa turistima.

Na marginama konferencije „Mostar – neotkriveni turistički potencijali“ potpisalo se bratimljenje Grada Mostar s Gradom Osijekom, s ciljem razvijanja kulturnih, gospodarskih i drugih odnosa ova dva grada.

,,Grad Mostar je otvoren za svaku dobru ideju, novu suradnju i opći napredak’’ ,,Grad Mostar je otvoren za svaku dobru ideju, novu suradnju i opći napredak’’ ,,Grad Mostar je otvoren za svaku dobru ideju, novu suradnju i opći napredak’’ ,,Grad Mostar je otvoren za svaku dobru ideju, novu suradnju i opći napredak’’