Bedemi dobili interaktivnu maketu grada i signalizaciju s interpretacijom zadarske baštine prilagođenu slijepim i slabovidnim osobama
Predstavljeni rezultati projekta Zadar baštini.

Na zadarskim bedemima predstavljeni su rezultati projekta ZADAR BAŠTINI. Prezentirana je novopostavljena maketa grada kod bastiona sv. Dimitrija koja prikazuje povijesnu jezgru Zadra u kombinaciji aluminija i bronce, a rad je akademskog kipara Damira Mataušića. Maketa je interaktivna pa reproducira i zvukove grada. Na drugom dijelu šetnice postavljena je signalizacija s interpretacijom zadarske baštine prilagođena i za slijepe i slabovidne osobe.

O ovom projektu i uređenju šetnice na bedemima govorili su gradonačelnik Branko Dukić, pročelnik za EU fondove Ante Ćurković, autor makete Damir Mataušić, prof. Miljenko Domijan kao jedan od najzaslužnijih ljudi za upis Zadra u UNESCO-vu baštinu,  pročelnica za kulturu Dina Bušić i predsjednik Udruge slijepih i slabovidnih osoba Zadarske županije Mladen Bajlo.

U sklopu projekta „ZADAR BAŠTINI – Integrirani kulturni program Grada Zadra 2020.“ na Bedemima je postavljena maketa koja predstavlja skulpturalni umanjeni prostorni prikaz povijesne jezgre grada Zadra kao kulturno povijesne cjeline koja bi lokalnom stanovništvu i posjetiteljima omogućila novi uvid promjene kroz povijest, međusobne odnose prostornih arhitektonskih volumena i organizaciju prostora. Cilj postavljanja ove interaktivne skulpture makete je doprinijeti promociji UNESCO-om zaštićene nepokretne kulturne baštine grada Zadra (Bedema zadarskih pobuna) omogućavanjem novog koncepta prezentacije kulture. Interpretacija kulturne baštine ima za cilj promatranje, učenje i aktivno sudjelovanje u zaštiti baštine, kroz iskustvo iz prve ruke i kroz ilustrativne medije. Također, u sklopu projekta Tourism4All, koji se provodi unutar programa prekogranične suradnje Interreg Italija - Hrvatska 2014-2020., Grad Zadar je realizirao postavljanje signalizacije i interpretacije na srednjovjekovnim zadarskim gradskim zidinama, čime je jedno od najpoznatijih i najatraktivnijih turističkih mjesta Zadra postalo dostupno osobama s invaliditetom.

Osmišljene su i implementirane četiri vrste osnovne signalizacije i interpretacije:
1. Signalizacija ulaza na Bedeme
2. Signalizacija osnovnih elemenata Bedema
3. Interpretacija prilagođena slijepim i slabovidnim osobama na ogradi Bedema
4. Izrada edukativne šetnice

Kao turističko odredište s višestoljetnom tradicijom, Zadar je grad otvoren za sve posjetitelje, a projekt Tourism4All je posebno osmišljen za osobe u nepovoljnom položaju i osobe s invaliditetom te za cilj ima predstaviti pristupačne gradske atrakcije i druge pristupačne sadržaje te lokacije i rute koje se mogu posjetiti.