Delegacija Češke Republike u posjetu Gradu Zadru

U Maloj vijećnici Gradske uprave, danas 14. svibnja 2014. godine, održan je sastanak s članovima Stalne komisije za ruralni razvoj Senata Republike Češke, uz predsjednicu Komisije Dagmar Zvěřinovu. S njima su, o brojnim temama koje povezuju dvije zemlje, razgovarali zamjenik gradonačelnika Zvonimir Vrančić, pročelnica UO za financije Grozdana Perić i pročelnica UO za razvitak otoka i zaštitu okoliša Andreja Baraba. Susretu su nazočili i veleposlanik Republike Češke NJ.E. Martin Košatka, kao i počasni konzul Republike Hrvatske u Brnu Ivo Nešpor.

Na samom početku susreta, zamjenik Vrančić izrazio je dobrodošlicu gostima iz Češke, naglasivši kako je Zadarska županija povezana s Južnomoravskom regijom Sporazumom o suradnji, koji je svakako dobar temelj za daljnje razvijanje prijateljskih odnosa između Grada Zadra i Grada Brna. Predsjednica Komisije Dagmar Zvěřinová zahvalila je na primanju te iskazala zadovoljstvo razinom razvoja koju održava Grad Zadar, a zbog koje i sama svake godine dolazi u ovaj kraj, kao i veliki broj čeških turista.

Cilj posjeta bio je razmjena iskustava i djelovanje na daljnjem razvitku Južnomoravske regije i Zadarske županije, a samim time i grada Zadra, pogotovo u području poljoprivrede. Stoga je zamjenik Vrančić upoznao delegaciju s administrativnim područjem Grada, koji ne broji velike poljoprivredne površine, međutim, u okvirima svog djelovanja Grad Zadar razvija i potiče nasade mediteranskog tipa, u prvom redu maslinarstva i vinogradarstva. Kao glavni problem u bavljenju poljoprivredom istaknuo je nemogućnost ljudi da žive od zemlje, kao od primarnog zanimanja, stoga je obveza i lokalne samouprave i države daljnja logistička potpora, kako bi ljudi mogli iskorištavati zemlju i njezine blagodati. Ipak, pomaka ima i to u osnivanju obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, koji su posljednjih godina u zamahu, a uz to podliježu mjerama sufinanciranja. Jan Horník, potpredsjednik Komisije kazao je kako i u Češkoj postoji sličan problem, s obzirom da su veliki trgovački centri preuzeli ulogu tržnica, dok s druge strane ne otkupljuju domaće proizvode.

Sastanak je protekao u razmjeni informacija i o ostalim gospodarskim i društvenim temama, a završen je inicijativom za sporazum o prijateljstvu gradova Brna i Zadra, uz podršku nazočnih senatora.