Gradski vijećnici usvojili su na današnjoj sjednici Prijedlog Proračuna Grada Zadra za 2007. koji iznosi 501.199.376,00 kuna, čime je ova Proračun, u odnosu na 2006.godinu, veći za čak 104 milijuna kuna.

Najveći dio Proračuna za 2007. godinu, točnije 213.083.000,00 kuna, dakle gotovo polovina proračunskih sredstava, odlazi na Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša, dakle na gradnju objekata i uređaja komunalne infrastrukture, odnosno na gradnju i kapitalne projekte.

Raspored sredstava po ostalim razdjelima glasi:

Gradsko vijeće – 26.445.00,00 kuna
UO za gradsku samoupravu i opće poslove – 32.254.297,00 kuna
UO za odgoj, školstvo, kulturu i šport – 115.155.600,00 kuna
UO za socijalnu skrb i zdravstvo – 27.528.200,00 kuna
UO za gospodarstvo i komunalne djelatnosti – 76.903.279,00 kuna
UO za gospodarenje gradskom imovinom – 8.830.000,00 kuna

U obrazloženju Proračuna za iduću godinu iznijeti su dugoročni ciljevi razvoja grada, kao i osnovni ciljevi Proračuna za 2007. te osnovni kapitalni i razvojni ciljevi u idućoj godini.

Tako su tekući i operativni ciljevi za 2007. : zadržavanje proračunskog opterećenja stanovnika i gospodarstva na dosadašnjoj razini te neuvođenje prireza porezu na dohodak, niti novih mogućih lokalnih poreza, ispunjavanje svih zakonskih obveza u financiranju decentraliziranih funkcija školstva i vatrogastva, povećanje standarda u socijalnoj skrbi i to osoba starije životne dobi razvojem službe pomoći i njege u kući te dnevnog boravka za stare, podizanje životnog standarda kroz subvencije u gradskom prijevozu te podmirivanje troškova stanovanja korisnicima socijalne pomoći , subvencioniranje smještaja djece u jaslicama i vrtićima, financiranje prehrane za najsiromašnije stanovnike Grada Zadra, sufinanciranje savjetovališta i skloništa za žrtve obiteljskog nasilja, pomoć udrugama s područja socijalne skrbi te zaštita osoba s invaliditetom, sufinanciranje zaštite djece s teškoćama u razvoju, povećanje zdravstvenog standarda građana ulaganjem u opremu Općoj bolnici, povećanje standarda u predškolskom odgoju, dodatno ulaganje u školske objekte, podržavanje prepoznatljivih kulturnih manifestacija i institucija u kulturi, podupiranje športskih klubova i udruga, održavanje nerazvrstanih cesta, održavanje javnih površina i sustava odvodnje atmosferskih voda, progušćivanje javne rasvjete, te sufinanciranje uređenja fasada u užoj gradskoj jezgri.

Osnovni kapitalni i razvojni ciljevi odnose se na izgradnju objekata poput vrtića, škola, muzeja, športskih terena, kulturnih objekata, cesta, sustava odvodnje, izradu prostorno- planske dokumentacije, uređenja javnih površina i slično.

Prije samog usvajanja Proračuna za 2007., Vijeće je usvojilo i Programe javnih potreba u kulturi, tehničkoj kulturi, športu, program potrebe za socijalnu skrb i zdravstvo, program održavanja komunalne infrastrukture, te program gradnje objekata i uređenja komunalne infrastrukture u 2007. godini.

Uz još neke današnje točke dnevnog reda, pred Gradskim se vijećnicima našao i prijedlog odluke o izmjeni i dopuni Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja u gradu. Vijećnici su tako prihvatili prijedlog da se u zimskom razdoblju (od 1.listopada do 30.travnja) subotom u I. zoni parking naplaćuje samo od 8-14 sati, umjesto do ranije utvrđenih 20 sati, te da se u II. zoni u tom periodu parkiranje naplaćuje samo od 8 -18 sati, subotom također od 8-14 sati.
Prema novoj odluci, cijene za kupnju mjesečne karte su umanjene; za fizičke osobe ona iznosi 150 umjesto prijašnjih 200 kuna, dok se za pravne osobe za cijena s prijašnjih 400 smanjuje na 200 kuna.
Također, stanari koji gravitiraju Obali kneza Branimira, moći će, kao i stanovnici Poluotoka, moći za 50 kuna kupiti «povlaštene» mjesečne parkirne kartice na izdvojenom parkiralištu, preko puta zgrade «Ljepotice», i to za razdoblje od 30.rujna do 30. lipnja.