U ponedjeljak 23. kolovoza započeo je upis zadarskih municiplanih obveznica vrijednih 18,5 milijuna eura kojima će Grad Zadar graditi zatvoreno plivalište i višenamjensku sportsku dvoranu na Višnjiku. Knjiga upisa bit će otvorena do kraja kolovoza, a isplata novca, izdavanje obveznica i uvrštenje u službenu kotaciju Zagrebačke burze očekuju se 1. rujna.

Interes koji su prije otvorenja knjige upisa pokazali domaći, ali i strani investicijski i mirovinski fondovi, te razne financijske institucije, kao i građani, bio je velik, no ne bude li dovoljno interesa, Grad Zadar ima jamstva od Hypo banke, kao pokrovitelja i aranžera obveznica, kako će u tom slučaju oni upisati potreban iznos.

Primarni interes potencijalni investitori za upis obveznica vide u fiksnoj godišnjoj kamati od 5,5 posto koja će se obračunavati polugodišnje, a isplata će biti u kunama. Glavnica će se isplaćivati po isteku roka od sedam godina (2011.godine) unutar kojih je obveznicama moguće upravljati i na financijskom tržištu budući da su uvrštene na burzu. Inače, jedna je obveznica nominirana na iznos od 1 eura, uz valutnu klauzulu.

O svemu ovome danas je na konferenciji za novinare govorila gradonačelnica Ana Lovrin, ujedno i predsjednica Povjerenstva za provedbu javnog nadmetanja za obavljanje usluga izdavanja obveznica, kao i ostali članovi navedenog Povjerenstva.

Gradonačelnica Lovrin pozvala je ovom prigodom sve Zadrane, fizičke i pravne osobe, da se na ovaj način uključe u investiranje dvaju kapitalnih zadarskih objekata, što za zainteresirane subjekte predstavlja ujedno i svojevrsni oblik oročene štednje na razdoblje od 7 godina, uz fiksnu kamatu kakvu ni u jednoj od banaka inače nije moguće dobiti za bilo kakvu oročenu štednju.

Upis se vrši do 30.kolovoza u 14 sati u prostorijama Hypo banke u Zadru, a uz novac je potrebno donijeti još jedino indentifikacijsku ispravu. Obveznice će, kako je istaknuto na konferenciji za novinare, upisati i sama gradonačelnica, te ostali gradski dužnosnici.