U petak, 2. svibnja 2008. godine, u Maloj vijećnici, Doma Županije gradonačelnik Grada Zadra Živko Kolega, gradonačelnik Grada Benkovca Mirko Erstić i župan Zadarske županije Stipe Zrilić,  potpisali su društveni ugovor o osnivanju EKO d.o.o. Zadar.

Članovi društva Eko do.o. bit će Grad Zadar s 51 %,  Zadarska županija s 23 % i grad Benkovac s 26 % temeljnog kapitala koji iznosi 200 000 kuna. Sjedište će biti u Zadru u Ulici Ante Starčevića.
Ciljevi društva će biti izgradnja i uspostava centra za gospodarenje otpadom, izgradnja i organizacija te upravljanje sustavom za sakupljanje i recikliranje otpada od transfer postaja do županijskog centra za gospodarenje otpadom ali i sanacija 14 odlagališta komunalnog otpada u Zadarskoj županiji.
Županijski centar za zbrinjavanje otpada bit će smješten u Biljanama Donjim kod Benkovca, kamo će stizati otpad iz svih lokalnih jedinica u županiji. Do otvaranja centra, što je predviđeno krajem 2010. ili početkom 2011. godine, trebaju biti zatvorena i sanirana sva odlagališta otpada u županiji, te izgrađene transferske postaje.