Danas su u Zagrebu, u prostorima Hrvatskih voda, gradonačelnik Zvonimir Vrančić i direktor tvrtke „Odvodnja" Grgo Peronja sa Jadrankom Husarićem, direktorom Hrvatskih voda,  potpisali ugovor o podzajmovima za izgradnju II faze Jadranskog projekta.

Razvoj sustava odvodnje, pročišćavanja i dispozicije otpadnih voda predstavlja jedan od prioritetnih zadataka Grada Zadra. Izgradnja, odnosno postupno kompletiranje kanalizacijskog sustava, nužan je preduvjet daljnjeg razvoja grada.

U Zadru će II faza projekta Jadran  značiti izgradnju kolektora Smiljevac, glavnog gradskog kolektora visoke zone kojim se  omogućuje širenje sustava odvodnje u na područjima Bokanjac, Maslina, Belafuža, Skročini, Vidikovac, Špada. Ovim kolektorom sakupljaju se otpadne vode iz „visoke zone grada" i odvode gravitacijski direktno prema uređaju za pročišćavanje otpadnih voda Centar.

Ukupna procijenjena vrijednost Pod-projekta Zadar iznosi 50.000.000,00 HRK, a projekt će se, tijekom izgradnje,  financirati:

-iz sredstava Supsidijarnog zajma namijenjenog Pod-projektu dodijeljenoga ovim Ugovorom u ukupnom iznosu do 25.000.000,00 HRK (glavnica Supsidijarnog zajma),

-iz sredstava Hrvatskih voda u ukupnom iznosu do  6.475.229,00 HRK. (Bespovratna sredstva)

-Iz sredstava Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva u ukupnom iznosu do 12.000.000,00 HRK  (Bespovratna sredstva)

-Iz sredstava Jedinica lokalne samouprave koje sudjeluju u Pod-projektu u ukupnom iznosu do 6.524.771,00 HRK    (Bespovratna sredstva)

Trasa kolektora je u potpunosti ukopana u trup postojećih i novih gradskih ulica i prolazi ulicama Put Bokanjca, Ivana Meštrovića, Obala kneza Trpimira, Benka Benkovića, Domovinskog rata, Stadionska, Petra Skoka, Marina Getaldića, do spoja na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Centar Zadar. Sam glavni gradski kolektor visoke zone će se graditi u osam faza.

Potpisan ugovor o kreditiranju II faze projekta Jadran