Gradonačelnik Božidar Kalmeta otvorio je danas radove na izgradnji biološkog pročišćavača otpadnih voda «Borik». Ovaj sustav odvodnje otpadnih voda obuhvaća Diklo, Brodaricu, Dražanicu, Puntamiku i Novi Bokanjac, dakle gotovo trećinu površine najizgrađenije cjeline Zadra.

Riječ je o 12 milijuna kuna vrijednom projektu, a sredstva za njegovu realizaciju u jednakom omjeru osigurat će Grad Zadar, Ministarstvo javnih radova, obnove i graditeljstva, te Hrvatske vode.

Kapacitet pročišćivača je 10 do 15 tisuća ekvivalent stanovnika (ES) za prvi stupanj pročišćavanja, koji osim mehaničkog (krute tvari), podrazumijeva i čišćenje najmanje 50 posto raspršene otpadne tvari, a vrijednost biokemijske potrošnje kisika smanjuje se za 20 posto od ulazne.

Istovremeno, uređaj je dimenzioniran za 32 000 ES na nivou prethodnog stupnja čišćenja (uklanjanje krupne otpadne tvari, kao i pijeska, te šljunka), kako bi se primile sve otpadne vode područja i tijekom turističke sezone.
Konačna izgrađenost sustava odvodnje Zadra podrazumijeva izgradnju uređaja «Centar», te spajanje sustava Borik i Centar prepumpavanjem po potrebi, u trenutku prelaska nivoa od 15 000 ES na uređaju Borik.

Prethodno izgrađena mreža velikih kolektora u duljini od oko 8 km, crpna postaja Borik i podmorski ispust duljine 1,5 km, bili su preduvjet za gradnju ovog uređaja, koji, kako je naglasio gradonačelnik Kalmeta, donosi novu dimenziju u zbrinjavanju otpadnih voda grada Zadra, grada koji brine o okolišu.

«Otvorenje radova na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda Borik svastava se u značajne datume urbanizacije modernog Zadra, jer moramo biti svjesni što uređaj znači u razvoju turizma, marikulture, ribarstva, a najvažnije od svega je da ova generacija neće ostaviti potomstvu zagađenja i izumiranje prirode, zaključio je gradonačelnik, zahvalivši se ovom prilikom Hrvatskim vodama i njihovoj nazočnoj predstavnici gospođi Fani Bojanić, s kojima Grad Zadar bilježi odličnu suradnju.

Inače, pročišćivači su u lokalnim okvirima vrlo rijetki, posebice na području Dalmacije, o čemu svjedoči činjenica da ni veći gradovi, primejrice Split, nemaju pročišćavač. Upravo to dovoljno govori o vrijednosti koju pročišćavač predstavlja za Zadar.