U subotu popodne otvoren je hrvatski paviljon na venecijanskom Bienalu arhitekture. U nazočnosti brojnih posjetitelja, među kojima i većeg broja Zadrana, hrvatski paviljon koji je predstavljen radom zadarskog arhitekta Nikole Bašića - instalacijama Morskih orgulja i Pozdrava Suncu, otvorila je državna tajnica u Ministarstvu kulture Nina Obuljen.

U prostoru venecijanskog Arsenala, hrvatski paviljon se prostire na 104 m² izložbenog prostora popločanog bijelim bračkim kamenom, u čijem je središtu postavljen 9m² velik interaktivni segment instalcije Pozdrav Suncu. Posjetitelji će moći u dvije nasuprotne simultane video projekcije doživjeti potpuni ugođaj originalne lokacije. Šest i pol metara široka, a četiri metra visoka projekcija na lijevoj strani paviljona prikazivat će Morske orgulje, a spektakl Pozdrava Suncu identične veličine bit će istovremeno projiciran na desnoj, suprotnoj strani paviljona. Ispod bijelog platnenog svoda koji, objedinjujući paviljon, fizički povezuje projekcije, odjekivat će zvuci Morskih orgulja, a središnji interaktivni segment instalacije bit će Internetom povezan sa zadarskom rivom i u realnom vremenu prenositi interaktivne sadržaje izvorne instalacije.

Katalog na 96 stranica, dvojezično (engleski/hrvatski), kroz četiri eseja arhitekta Branka Silađina, povjesničarke umjetnosti Željke Čorak, arhitekta Lea Modrčina te arheologa konzervatora Miljenka Domjana, donosi kritičko-analitičku interpretaciju urbanih instalacija Morske orgulje i Pozdrav suncu unutar povijesnog i suvremenog kulturološkog i arhitekturnog diskursa te urbanog konteksta Zadra i lokacije instalacija. Instalacije su predstavljene fotografijama Damira Fabijanića, Velida Jakupovića, Maje Jelenković, Mladena Radolovića, i, u najvećem broju, Stipe Suraća.

Dvojezični dokumentarni film (kao integralni dio kataloga) u trajanju od 17 minuta o urbanim instalacijama Morske orgulje i Pozdrav Suncu, nadahnut i esejom Željke Čorak, koncipirao je, snimio i režirao Davor Šarić, snimanje zvuka Morksih orgulja izveo je Krešimir Mrčela, a montažu Tomislav Rupić. DVD je realizirao šibenski Digital film d.o.o. DVD je pozicioniran na ovitku kataloga i funkcionira kao njegova naslovnica. Za potrebe filma korišten je isti vizualni materijal koji na nasuprotnim i simultanim projekcijama u trajanju od 8 minuta u Hrvatskom paviljonu predstavlja Morske orgulje i Pozdrav suncu.

Multimedijalnu koncepciju paviljona osmislio je povjerenik arhitekt Branko Silađin, a njeno ostvarenje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske te potporu Uprave grada Zadra, omogućilo je i četrdeset troje donatora, mahom zadarskih privrednika.

venecija4_1221384177.JPGvenecija3_1221384160.JPGvenecija6_1221384142.JPGP6270069_1221472360.JPGP6270068_1221472328.JPGP6270062_1221472294.JPG

OTVOREN HRVATSKI PAVILJON NA BIENALU ARHITEKTURE U VENECIJI