Budnicom Gradske glazbe po zadarskim ulicama te polaganjem vijenaca na Središnji križ na Gradskom groblju, započelo je današnje obilježavanje 15. godišnjice Dana obrane Grada Zadra.

Dan kada su Zadrani, uz pomoć branitelja iz ostalih dijelova Hrvatske, na granicama grada, zaustavili velikosrpsku agresiju, slavimo i danas kao Dan obrane grada.
Tog 6. listopada 1991. godine, nakon uzastopnih višednevnih napada s mora, kopna i iz zraka, Zadar je obranjen.

Povodom obilježavanja obljetnice Dana obrane grada, gradonačelnik Živko Kolega upriličio je danas u Gradskoj vijećnici primanje za predstavnike ratnih postrojba, udruga stradalnika, Županije, Hrvatske policije i vojske, sudstva i Ureda državne uprave, i tom prilikom podsjetio na te teške dane rane jeseni 1991., kada je grad, uz velika razaranja i ljudske žrtva obranjen.
Unatoč obrani grada, nastupili su teški dani bez struje i vode, uz neprestana granatiranja, a uz to i brigu o prognanicima. Slijedila je organizacija vojske na najvišoj razini, a ovom se prilikom gradonačelnik prisjetio i tadašnjeg vrhovnog zapovjednika, predsjednika Tuđmana, čijom smo razboritošću i pronicljivošću ponovno dobili svoju državu, a potom u veličanstvenoj Oluji, uz pomoć bojovnika, zapovjednika i generala, oslobodili okupiranu zemlju.

«15 godina od najtežih, ali i najponosnijih dana novije zadarske povijesti, za nama su. Ovom malom svečanošću danas želimo evocirati uspomene na vrijeme obilježeno patnjama, ranama od kojih neke još nisu, niti će ikada zacijeliti, vrijeme je u kojem smo, obranivši naš grad, zajedno ipak uspjeli stvoriti slobodan, lijep i još jači Zadar. Mala je utjeha, no upravo zato znamo da žrtve nisu bile uzaludne.
Danas, stoga, prepuni sjećanja na te teške dane, zahvalnosti onima koji su nam omogućili da stvaramo sretniji Zadar, pijeteta spram onih koji, nažalost, ne mogu podijeliti ove ponosne trenutke s nama, a čija vječna počivališta uvijek obilazimo s tugom i neopisivom zahvalnošću, želim, prvenstveno njima, a potom i svima vama koji ste sudjelovali u obrani našeg Zadra, još jednom izreći veliko i vječno hvala», kazao je u svom obraćanju uzvanicima gradonačelnik Kolega.

U sklopu obilježavanja dana obrane, u jutarnjim je satima na Novoj rivi izvedena vježba spašavanja Gorske službe spašavanja, a upriličen je i letački program AKRO grupe «Krila Oluje».

Također, večeras će u Hrvatskoj kazališnoj kući, s početkom u 18 sati, biti predstavljena knjiga III. «Snaga ljubavi – činiti dobro» s tematikom žena u Domovinskom ratu.