Uoči sutrašnjeg Dana obrane grada, gradonačelnik Živko Kolega danas je u Gradskoj vijećnici upriličio svečano primanje za predstavnike ratnih postojbi u Domovinskom ratu, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, Hrvatske vojske i policije, te županijske, gradske i sudbene vlasti.
Na 16.godišnjicu agresije i razaranja Zadra s mora, kopna i zraka, 6. listopada 1991. godine obranjen je Zadar, a već godinama dan kada su Zadrani, uz svesrdnu pomoć ostalih dragovoljaca iz čitave Hrvatske, na rubovima grada uspjeli zaustaviti velikosrpskog agresora i spriječiti njegov ulazak u grad, slavimo kao Dan obrane grada.

Gradski čelnici danas su se prisjetili tih teških dana jeseni 1991.godine, dana u kojima su Zadar i njegova okolica rušeni i razarani, rušeni su njegovi kulturno-povijesni spomenici, stradala je komunalna i gospodarska infrastruktura, ali i poginuli brojni naši branitelji i civili. Svu razorenu infrastrukturu, unatoč teškim danima koji su slijedili i nakon same obrane grada, uspjeli smo obnoviti, ali smo i stvarali i stvorili organiziranu vojsku koja je, prvo u akciji Maslenica, a potom u Oluji, oslobodila okupirane krajeve.
Ipak, kako je u svom obraćanju naglasio i gradonačelnik Kolega, ono najvrjednije, izgubljene ljudske živote, nemoguće je vratiti i preboljeti.

„Nažalost, nikad zacjeljene rane posljednjih nam se dana ponovno otvaraju. Sramotna presuda Haškog tribunala vukovarskoj trojci kojim je ovaj sud sam sebe doveo u pitanje, sablažnjava nas i boli. Nitko od nas ne može ostati hladan u trenutku kada pravdu zanemaruje tijelo koje je osnovano kako bi je provodilo.
Potpuno je doveden u pitanje smisao tog suda osnovanog kako bi se, zadovoljavanjem pravde, ublažila bol onih koji su prošli stradanja i gubitke najmilijih. Ovaj je sud morao biti zaštitnik dostojanstva žrtvi, kakav-takav lijek za duboke rane, no ovom je presudom pogazio i dostojanstvo žrtvi, i dostojanstvo čitave Hrvatske.
Istovremeno, ondje suđenje čekaju naši generali, a među njima i onaj pod čijim je zapovjedništvom oslobođen i zadarski kraj, naš počasni građanin general Ante Gotovina. Anti Gotovini i ostalim hrvatskim generalima sudi taj isti sud zbog akcije Oluja. Malo je oslobodilačkih akcija u povijesti ratovanja provedenih s većom vojnom disciplinom i s manje žrtava s obje strane.
Dok Hrvatska čeka suđenje svojim generalima za jednu tako zapovjedno čistu oslobodilačku akciju, s druge se strane agresor, krvnik koji ubija ranjenike i ratne zarobljenike blago kažnjava i oslobađa.
Hrvatska država i haaško tužiteljstvo trebaju naći načina da se ispravi ta nepravda“
, kazao je zadarski gradonačelnik, te zahvalio svima onima koji su nam omogućili da stvaramo sretniji Zadar, prvenstveno onima čije živote ne možemo vratiti, a potom i svima koji su sudjelovali u obrani našeg Zadra i Hrvatske, a ovom je prilikom čestitao i Dan neovisnosti – 8. listopada.

U sklopu obilježavanja Dana obrane, pred Središnjim križem na Gradskom groblju sutra će predstavnici Grada položiti vijence i zapaliti svijeće u znak sjećanja i dubokog pijeteta poginulim braniteljima, a potom tim povodom nazočiti svetoj Misi u katedrali sv. Stošije koju će predvoditi nadbiskup zadarski msgr. Ivan Prenđa.