Izgradnja zgrade terminala u Gažnici kreće na ljeto
Grad Zadar nastavlja s uklanjanjem ruševnih objekata opasnih po okolinu.

Gradonačelnik Grada Zadra,  Božidar Kalmeta na današnjem je kolegiju izvijestio javnost da na ljeto započinje izgradnja zgrade terminala u luci Gaženica i da će njezina gradnja trajati 18 mjeseci. Rekao je kako su izgubljene četiri važne godine, zbog čega se nećemo vraćati na prvotni projekt Nikole Bašića iako je taj projekt bio neusporedivo bolji. Gradonačelnik je istaknuo da se taj projekt mogao revidirati, na što je arhitekt Bašić bio i spreman, međutim bivši ministar želio je, izgleda, u Gaženici ostaviti svoj pečat pa je ostavio "čardak ni na ne bi ni na zemlji", dodao je podsjećajući da je naručen novi projekt od IGH koji je plaćen dodatnih 600 tisuća kuna. - Međutim, ne želimo se vraćati na staro jer bi to značilo gubitak vremena, odnosno gubitak dodatne 2 do 3 godine, pojasnio je Kalmeta.

Gradonačelnik je također pojasnio problematiku uklanjanja ruševnih objekata, opasnih po okolinu, na području grada. -Radi se mahom o kućama srušenima za vrijeme Domovinskog rata čiji vlasnici uglavnom ne žive u Zadru. Te osobe , nakon što zaprime rješenje komunalnih redara o uklanjanju ruševine , redovito preko zadarskih odvjetnika podnose žalbu na to rješenje županijskom Upravnom odjelu za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove, kao drugostupanjskom tijelu, koje te žalbe uglavnom odbija. Potom vlasnici, budući da nemaju više mogućnosti žalbe, pokreću sporove pred Upravnim sudom u Splitu, a Zakon o građevinskoj inspekciji propisuje da se ne može izvršiti rješenje o uklanjanju prije nego što se okonča sudski postupak. Grad niti smije niti ima bilo kakve mogućnosti utjecati na brzinu rješavanja tih sporova, kazao je gradonačelnik Kalmeta dodajući da je za ovu godinu za tu namjenu u gradskom proračunu osigurano 300 tisuća kuna, a ukupno je planirano ukloniti osam ruševnih objekata u različitim dijelovima grada. Izvođač radova je Stipčević d.o.o.

Prioriteti u 2016.:

Ulica Vlade Janjića Cape (Vidikovac)

Ulica Danijela Farlatija (Gaženica)

Ulica Frane Kršinića (Crvene kuće)

Jadranska cesta (Gaženica)

Ulica Vjekoslava Karasa (Gaženica)

Ulica Ane Vidović (Puntamika)

Izgradnja zgrade terminala u Gažnici kreće na ljeto