Na svečanosti održanoj 30.lipnja u Centru Suvremene Kulture u Barceloni, zadarskim «Morskim orguljama» dodijeljeno je najviše europsko arhitektonsko priznanje – Europska nagrada za urbani javni prostor – ex-aerquo.
Prvu nagradu ex-aerquo za Morske orgulje, projekt koji je gotovo preko noći postao simbol Zadra, u ime promotora projekta, Grada Zadra, primio je gradonačelnik Živko Kolega, a diplome i plakete uručene su, naravno, i najzaslužnijem za dobivanje ove prestižne nagrade – autoru Morskih orgulja, poznatom zadarskom arhitektu Nikoli Bašiću.

Ovogodišnju Prvu nagradu ex-aerquo «Morske orgulje» dijele s projektom «A8ernA» iz nizozemskog Zaanstada, a ovo prestižno priznanje, Morske su orgulje «osvojile» u konkurenciji čak 207 projekata iz 31 zemlje.

Riječ je o nagradi koja je nastala vođena idejom stručnjaka s ovoga područja da se na prikladan način valorizira značaj urbanog javnog prostora i njegovog kvalitetnog osmišljavanja, s ciljem oživljavanja javnog prostora i njegova služenja svim građanima. Dodijeljuje se svake dvije godine u Barceloni, gradu čiji su vodeći arhetikti idejni začetnici i osnivači ove Nagrade, prvi je put dodjeljenja 1999., a u izboru pobjednika i ostalih nagrađenih sudjeluju renomirani stručnjaci iz najvećih europskih metropola.

Ovogodišnja nagrada žirija, druga po važnosti, naravno, iza naših Morskih orgulja, otišla je u Berlin, dok su priznanja četvrte po redu Europske nagrade za javni urbani prostor dodijeljena arhitektonskim projektima iz talijanskog Robbiana te poljskog Krakowa.

Kako je prilikom svečanosti dodijele ovog iznimno vrijednog priznanja u svom govoru kazao zadarski gradonačelnik, zadarska riva - šetnica uz more, nakon apokaliptičnog razaranja Zadra u II. svjetskom ratu, tek je djelomično obnovljena, no uza svu svoju ljepotu i nezaboravan pogled na otoke, punih pola stoljeća ipak nije imala sadržaja koji bi ljude na njoj uspjeli zadržati, stoga je dugogodišnja želja Gradske uprave bila toj ljepoti udahnuti novi život. U traganju za najboljim rješenjem oživljavanja nove rive, odabir je pao na već priznatog majstora suptilnog interveniranja u prostor, angažiran je arhitekt Nikola Bašić, čije su jedno od rješenja, uz ostala koje slijede na samoj rivi, upravo Morske orgulje, zbog kojih su i Zadrani stigli u katalonsku prijestolnicu Barcelonu.

Dodajući kako Grad Zadar i on osobno, prihvativši odmah po prezentaciji Bašićevo rješenje, nisu u potpunosti bili svjesni njegove težine i svega onoga što će Morske orgulje preko noći donijeti našoj rivi, našem gradu i njegovoj prepoznatljivosti diljem svijeta, gradonačelnik Kolega je zaključio kako su danas, uz bogatu kulturno-povijesnu baštinu, srednjovjekovne crkve i romaničke trgove, ostatke rimskog Foruma, sinonim Zadra postale i Orgulje.

«One su danonoćno okupljalište svih uzrasta, kako Zadrana tako i turista.
Tu, na mjestu gdje je danas sjedinjena ljepota i snaga prirode s ljudskim nadahnućem i kreativnom realizacijom na granici nestvarnog, zastane se, sjedi, meditira, oplakuje, raduje, voli, sanja i živi… Život se, na kamenoj skalinadi, uz zvuke nepostojećeg orkestra koji nikada ne prestaju, konačno vratio na našu rivu», rekao je Živko Kolega u svom govoru pred prepunom dvoranom Mirador Centra Suvremene kulture Barcelona .

Gradonačelnik je najavio kako Orguljama ne završava projekt reanimacije zadarske rive, on se nastavlja prema daljnjim idejama gospodina Bašića u projektu davanja novog života rivi - šetnici, a time i samoj staroj jezgri grada.
Zahvalivši što su upravo eminentni europski stručnjaci s ovog područja prepoznali veličinu ovog projekta, gradonačelnik je zaključio kako je riječ o projektu za Zadar neprocjenjive vrijednosti kojim je ova generacija Zadrana dala prepoznatljiv pečat slojevitosti graditeljske i kulturološke povijesne baštine.
Primivši najvišu nagradu, u ime svojih suradnika i svoje vlastito ime, nazočnima na ovoj Svečanosti zahvalio se i autor Morskih orgulja Nikola Bašić, izrazivši pritom zadovoljstvo što je u ovako respektabilnoj konkurenciji ovaj projekt dobio tako veliko i vrijedno priznanje. Arhitekt Bašić zahvalio se i onima koji su u ovaj projekt vjerovali, dali mu podršku, i na kraju ga i realizirali, u čemu posebno mjesto pripada Poglavarstvu Grada Zadra na čelu s gradonačelnikom Živkom Kolegom, te ravnateljem Lučke uprave Zadar Ivicom Burićem, a posebice nedavno preminulom gospodinu Goranu Ježini, osobi koja je izvela sustav cijevi i svirala, inovativno savladavši brojne tehničke probleme u ovom projektu koji je u mnogočemu imao karakter eksperimenta i čiji je konačni ishod bio do kraja neizvjestan.
Autor Morskih orgulja Nikola Bašić nagrađen je prošle godine nagradom za oblikovanje «BERNARDO BERNARDI» Udruženja hrvatskih arhitekata, potom nagradom DIZAJNCENTRAHRVATSKA 2006. a prije nekoliko je dana dobio još jedno priznanje; graditeljsku nagradu Cemex – Hrvatska, što je ujedno i nominacija za svjetsku nagradu koja će se na jesen dodijeliti u Meksiku.