Produženi boravak u osnovnim školama Grada Zadra

Produženi boravak je neobvezni oblik neposrednog odgojno-obrazovnog rada koji se provodi izvan redovite nastave i ima svoje pedagoške, odgojne, zdravstvene i socijalne vrijednosti. Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi uvođenje i provođenje ovoga programa u osnovnim školama povjereno je jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave koje i financiraju izvođenje programa. Program je prvi put realiziran u školskoj 2005./2006. godini, a provodio se u OŠ Krune Krstića u dvije odgojno-obrazovne skupine i u OŠ Petra Preradovića u jednoj odgojno-obrazovnoj skupini. Početkom školske 2010./2011. godine program produženog boravka uveden je u još dvije škole i to OŠ Stanovi i OŠ Zadarski otoci, u svakoj u jednoj odgojno-obrazovnoj skupini. Nastavio se provoditi i u sljedećoj školskoj 2011./2012. godini. U školskoj 2013./2014. godini program se provodio za učenike prvih i drugih razreda u četiri škole u deset odgojno-obrazovnih skupina.
           U školskoj 2014./2015. godini program se provodi za učenike prvih i drugih razreda u šest škola i to: OŠ Krune Krstića u tri odgojno-obrazovne skupine, te OŠ Petra Preradovića, OŠ Stanovi i OŠ Zadarski otoci u dvije odgojno-obrazovne skupine i po jednoj odgojno-obrazovnoj skupini u OŠ Šime Budinića i OŠ Bartula Kašića. U istim školama osiguran je jednak broj odgojno-obrazovnih skupina za školsku 2015./2016. godinu.

Pored navedenih 11 skupina u 2015./2016. godini, u školskoj 2016./2017. godini realizirano je provođenje programa produženog boravka u dodatne dvije skupine i to po jedna skupina u OŠ Bartula Kašića i OŠ Šime Budinića, a od početka školske 2017./2018. godine program produženog boravka će se provoditi u jednoj skupini OŠ Smiljevac i jednoj u OŠ Stanovi.

Produženi boravak besplatan je za učenike, budući Grad Zadar osigurava sredstva za plaće i druga materijalna prava učitelja, a roditelji osiguravaju sredstva za prehranu učenika.