S radom je započela Služba prometnog redarstva Grada Zadra. Broj telefona putem kojeg građani mogu kontaktirati prometne redare i prijaviti uočene nepravilnosti u prometu je 627 – 701 i br. mob. 099 607 3480 svakim radnim danom uključujući i subotu od 7 do 14 sati i od 14 do 21 sat. Služba prometnog redarstva dežurna je i nedjeljom.
01. lipnja 2015.
Radno vrijeme gradske uprave je klizno u vremenu od 7 do 16 sati. Svi gradski upravni odjeli i službe radit će u navedenom razdoblju svakodnevno uz dnevni odmor od 11:30 do 12:00 sati.
22. listopada 2009.
Od 1. listopada 2009. Grad Zadar posluje pod novim matičnim brojem: 2546558; OIB: 09933651854
Pod sloganom Gradimo kulturu, u suradnji Grada Zadra, agencije ZADRA NOVA i Instituta za razvoj i međunarodne odnose, izrađen je Plan razvoja kulture.
U utorak 14. srpnja na sjednici Gradskog vijeća predstavljen je, a zatim i usvojen Plan razvoja kulture 2019. – 2026.
Analizu stanja predstavila je Renata Marušić ispred agencije ZADRA NOVA naglasivši da je napravljena u sklopu projekta „ZADRA NOVA ZA VAS“, a cilj mu je povećanje korištenja sredstava EU fondova u Zadarskoj županiji putem jačanja kapaciteta regionalnog koordinatora Agencije ZADRA NOVA uz kontinuiranu podršku javnopravnim tijelima u pripremi i provedbi projekata te jačanje kapaciteta (potencijalnih) prijavitelja u pripremi i provedbi projekata.
SWOT analizu, viziju, strateške ciljeve, mjere i prioritete te akcijski plan koji broji oko sedamdeset pojedinačnih projekata preko video linka predstavila je dr. sc. Daniela Jelinčić s Instituta za razvoj i međunarodne odnose IRMO iz Zagreba, zaduženog za izradu dokumenta.
Vizija kulture Grada Zadra glasi:
„Kultura snažno i aktivno utječe na razvoj grada Zadra te pridonosi njegovu brenidranju. Bogata i revitalizirana baština osigurava autentičnost novog umjetničkog stvaralaštva te je duboko ukorijenjena u osuvremenjenu prezentaciju i interpretaciju kulture. Suvremena se umjetnost razvija i raste u sinergiji svih kulturnih sektora te se GRADI interakcijom umjetnika i građana, potičući i uvažavajući uključivost i različitost.“
Plan donosi tri strateška cilja:
SUVREMENO STVARALAŠTVO / BAŠTINA
(Osnažiti suvremeno kulturno-umjetničko stvaralaštvo te očuvati, zaštititi i promicati materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu)
INFRASTRUKTURA
(Osigurati adekvatnu prostornu, kadrovsku, financijsku i tehnološku infrastrukturu i kapacitete za kulturno djelovanje)
BRENDIRANJE I RAD S PUBLIKOM
(Ojačati vidljivost kulture prema ciljanim skupinama)
Akcijski plan donosi niz projekata koji se osim u strateške ciljeve uklapaju u prioritete i mjere, a među kojima je 9 strateških:
Muzej dviju palača - obnova i rekonstrukcija Kneževe i Providurove palače kao novog kulturnog društvenog i baštinskog centra grada Zadra
Obnova, zaštita, uređenje i turistička valorizacija gradskih zidina (bedema) kao dijela Venecijanskoga obrambenog sustava 16. i 17. stoljeća, upisanog na UNESCO-ov popis svjetske baštine
Centar za mlade - rekonstrukcija i prenamjena objekta u bivšoj vojarni u Ulici Stjepana Radića u kulturno-društveni centar i gradsku knjižnicu za mlade, te razvoj i uspostava modela sudioničkog upravljanja u kulturi
Izrada kulturnog brenda i komunikacijske strategije za kulturu grada
Izrada plana upravljanja baštinom Grada Zadra
Projekt multifunkcionalne koncertno-kongresne dvorane
Projekt proširenja Gradske knjižnice Zadar
Projekt eKulturagrada Zadra- digitalizacije arhivske i ostale građe; poboljšanje pristupačnosti kulture primjenom digitalnih medija
Osnivanje Muzeja hrvatske maritimne kulture
Plan razvoja kulture Grada Zadra izrađen je sukladno Zakonu o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 123/17). Ovaj dokument temeljen je na ishodima propisanih postupaka te usklađen s ostalim aktima strateškog planiranja više i iste hijerarhijske razine.