Temeljem članka 33. Zakona o otocima (NN 116/18, 73/20, 70/21), radi poboljšanja uvjeta života otočnog stanovništva i poslovanja otočnog gospodarstva u otočnim naseljima ili dijelovima otočnih naselja koja nisu priključena na sustav javne vodoopskrbe, osigurava se opskrba vodom za ljudsku potrošnju.

Svakom otočaninu osigurava se opskrba vodom u količini do najviše 85 m3 godišnje po cijeni koja je jednaka cijeni vode koju plaća ista kategorija korisnika u gradu Zadru, a naknada troškova prijevoza vode plovilom vodonscem isplaćuje se Vodovodu d.o.o. na temelju ugovora sklopljenog s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova europske unije.

Otočni gospodarski subjekti ostvaruju državnu potporu do najviše 50 % troškova prijevoza vode plovilom vodonoscem, koja se dodjeljuje u skladu s pravilima o državnim potporama i isplaćuje izravno otočnom gospodarskom subjektu. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova europske unije jednom godišnje, na temelju Programa koji donosi ministar, na mrežnim stranicama Ministarstva raspisuje javni poziv na podnošenje zahtjeva za dodjelu državne potpore.